Odcinek 55. Nie przejedź się na hamulcach podczas kontroli

Odcinek 55. Nie przejedź się na hamulcach podczas kontroli

W związku ze zbliżającą się coroczną północnoamerykańską inspekcją (2–4 czerwiec) Departament Transportu wyposaża swoich oficerów w coraz to nowsze gadżety służące do pomiarów różnych współczynników dotyczących bezpieczeństwa na drogach.

Czy ktoś z Was słyszał o teście na ocenę efektywności hamulców – PBBT? (ang. Performance-based brake testing). Coraz więcej stanów wprowadza tę właśnie metodę sprawdzania sprawności hamulców. Nie bądźcie więc zdziwieni, kiedy podczas inspekcji oficer poleci, abyście wjechali ciężarówką na specjalne rolki. Kiedy już się na nich znajdziecie, padnie polecenie, aby dodać gazu, czyli przyspieszyć, a następnie zahamować. Urządzenie dokona pomiaru każdego hamulca osobno i poda skuteczność w procentach w stosunku do ogólnej wagi pojazdu. Kierowca otrzyma wydruk z wynikami każdego hamulca. Test ten jest przeprowadzany jako dodatkowy do testu manualnego, podczas którego dokonuje się pomiaru ruchu drążka hamulcowego (ang. Pushrod travel). Bywały przypadki, kiedy drążek wychodził nie więcej niż dopuszczalne dwa cale, a PBBT mimo wszystko wskazywało zero efektywności danego hamulca.

Pamiętajcie więc, aby przed każdym wyjazdem ręcznie sprawdzić hamulce podczas inspekcji przedwyjazdowej (ang. pre-trip inspection). Dodatkowo wizualnie sprawdzić bębny hamulcowe, nastawnik układu drążków/dźwigni (ang. slack adjusters), felgi, opony itp. Podczas wolnej jazdy wcisnąć hamulec i sprawdzić, czy nie następuje znoszenie na którąś stronę i czy hamulce się nie blokują. Jeżeli coś takiego nastąpi, nie lekceważcie tego i naprawcie usterkę przed wyjazdem.

Powszechnie wiadomo, że naprawa przed wyjazdem jest znacznie mniej kosztowna niż podczas inspekcji drogowej. Zaoszczędzi wam czas, pieniądze i punkty karne CSA, a co najważniejsze – zapewni bezpieczeństwo waszego pojazdu.

Na koniec jeszcze o jednej ciekawostce. Na wielu „wagach” zainstalowano już kamery termiczne. Kiedy ciężarówka przejeżdża przez punkt pomiaru wagi, wszystkie hamulce zostają sfilmowane i na podstawie temperatury automatycznie przeanalizowane – czy są sprawne, niesprawne lub rozregulowane. Jeżeli stwierdzi się jakieś nieprawidłowości, pojazd zostaje poddany dodatkowej inspekcji.

Życzymy, aby naszych czytelników omijały takie przykre przygody, a drogi były bezpieczne i szerokie!

All About Trucks

fot.Lisa M. Macias/U.S. Air Force/Wikipedia

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*