Ukraina. Parlament zatwierdził skład nowego rządu

Wołodymyr Hrojsman fot.Roman Pilipey/EPA

Wołodymyr Hrojsman fot.Roman Pilipey/EPA

Ukraiński parlament zatwierdził w czwartek skład nowego rządu, na czele którego stanął tego dnia premier Wołodymyr Hrojsman, zarekomendowany przez prezydenta Petra Poroszenkę. Rząd poparło w głosowaniu 239 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.

W Radzie Ministrów jest sześciu wicepremierów. Jeden z nich będzie odpowiadał w rządzie Hrojsmana za integrację europejską i euroatlantycką. Stanowisko to objęła Iwanna Kłympusz-Cincadze, która dotąd była wiceprzewodniczącą parlamentarnej komisji spraw zagranicznych. Na stanowisku ministra obrony pozostał dotychczasowy szef tego resortu Stepan Połtorak, a na stanowisku szefa MSZ Pawło Klimkin. W rządzie nadal będzie pracował jako szef MSW Arsen Awakow.

Pierwszym wicepremierem, ministrem rozwoju gospodarczego i handlu został Stepan Kubiw, który był do tej pory przedstawicielem prezydenta w parlamencie. Wicepremierem ds. terytoriów czasowo okupowanych i osób przesiedlonych został były wiceminister gospodarki komunalnej Wołodymyr Kistion. Wicepremierem ds. polityki socjalnej – dotychczasowy minister polityki socjalnej Pawło Rozenko.

Tekę wicepremiera i ministra rozwoju regionalnego objął dotychczasowy szef tego resortu Hennadij Zubko. Kolejnym wicepremierem jest Wiaczesław Kyryłenko, który w poprzednim rządzie kierował ministerstwem kultury. Ministrem Rady Ministrów został Ołeksandr Sajenko.

Ministerstwo finansów objął Ołeksandr Danyluk, wcześniej zastępca szefa administracji prezydenta Poroszenki. Ministrem energetyki i przemysłu węglowego został Ihor Nosałyk. Na szefa resortu infrastruktury mianowano Wołodymyra Omelana. Ministerstwo polityki socjalnej objął Andrij Rewa, ekologii – Ostap Semerak, a rolnictwa – Taras Kutowyj. W resorcie sprawiedliwości stanowisko zachował Pawło Petrenko, a ministerstwem informacji nadal będzie kierował Jurij Stec.

Resortem oświaty pokieruje Lilia Hrynewycz, młodzieży i sportu – dotychczasowy szef tego ministerstwa Ihor Żdanow, a ministrem kultury mianowano aktora Jewhena Nyszczuka. W rządzie utworzono także ministerstwo ds. terytoriów okupowanych i osób przesiedlonych, którym pokieruje Wadym Czernysz. Nieobsadzone pozostaje stanowisko szefa ministerstwa zdrowia.

Wcześniej w czwartek parlament zatwierdził jako premiera Hrojsmana, który zastąpił na stanowisku Arsenija Jaceniuka. Mianowanie nowego szefa rządu i odwołanie jego poprzednika posłowie głosowali w jednym pakiecie, który poparło 257 deputowanych.

38-letni Hrojsman oświadczył przed głosowaniem, że nowy rząd nie będzie tolerował korupcji i uczyni wszystko dla stabilizacji i rozwoju państwa. „Ten rząd i te władze mają przynieść Ukrainie nową jakość i zapewnić niezmienność kursu integracji europejskiej” – oświadczył w przemówieniu do deputowanych Rady Najwyższej. „Przysięgam, że ten rząd nie będzie tolerował korupcji, będzie odpowiedzialnie traktował zadania, które przed nim stoją i zapewni rozwój państwa” – dodał.

Hrojsman podkreślił, iż przykład sąsiednich państw pokazuje, że i Ukraina może przeprowadzić reformy, które doprowadzą do dogłębnej modernizacji kraju. „Ludzie chcą mieć perspektywy, władze, którym ufają oraz godne życie” – zaznaczył. Oświadczył jednocześnie, że nie dąży do zaszczytów związanych z pełnieniem funkcji premiera. „Ale jestem gotów do wzięcia odpowiedzialności za los kraju” – podkreślił.

Wołodymyr Hrojsman fot.Roman Pilipey/EPA

Wołodymyr Hrojsman fot.Roman Pilipey/EPA

Polityk uznał, że największymi zagrożeniami, przed którymi stoi Ukraina są: korupcja, nieefektywne zarządzanie i populizm. „Populizm jest nie mniej niebezpieczny od wroga, który znajduje się dziś na wschodniej Ukrainie” – powiedział mając na myśli prorosyjskich separatystów.

Przedstawiając kandydaturę Hrojsmana prezydent Poroszenko zapewnił, że nowy rząd będzie kontynuował politykę zbliżenia z Zachodem.

„Wołodymyr Hrojsman jest politykiem nowego pokolenia. Będzie on najmłodszym premierem Ukrainy. Ma jednak ogromne doświadczenie w zarządzaniu. Był jednym z najlepszych merów (Winnicy) i jest jednym z najlepszych fachowców w dziedzinie decentralizacji. Pełnienie funkcji przewodniczącego parlamentu także nie należy do łatwej pracy” – mówił Poroszenko występując w Radzie Najwyższej.

Prezydent oświadczył, że oczekuje od nowego rządu zdecydowanych działań na rzecz reform, wzrostu gospodarczy oraz dobrobytu obywateli. „Kluczowym zadaniem jest odzyskanie kontroli Ukrainy nad Donbasem i Krymem” – podkreślił.

„Nowy rząd, tak jak i poprzedni, będzie kontynuował kurs na integrację europejską Ukrainy” – zapewnił Poroszenko.

Prezydent podziękował poprzedniemu premierowi za jego pracę i zaznaczył, że żaden rząd nie działał w tak trudnych warunkach, jak jego gabinet. „Chciałbym też podziękować Arsenijowi Jaceniukowi za cywilizowane rozwiązanie kryzysu politycznego, które w pełni odpowiada europejskim tradycjom kultury politycznej” – powiedział.

Tuż przed swoim odwołaniem Jaceniuk podziękował z trybuny parlamentarnej swoim sojusznikom i oponentom za to, że „uczynili go silniejszym”. „Wspólnie zrobiliśmy wiele dla naszego państwa i narodu, ale musimy iść naprzód. Proszę o przyjęcie mojej dymisji. Czeka nas jeszcze wiele wyzwań i pracy” – oświadczył Jaceniuk, który swoją dymisję zapowiedział już w niedzielę.

W czwartek w Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono także powołanie nowej koalicji, stworzonej przez prezydencki Blok Petra Poroszenki i Front Ludowy Jaceniuka. Sojusz ten dysponuje 227 mandatami w 450-osobowym parlamencie – poinformował szef frakcji ugrupowania prezydenckiego, Jurij Łucenko.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*