Papież odprawił mszę Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu

 

Papież przybył do więzienia Rebibbia by odprawić mszę w Wielki Czwartek fot.Alessandro Di Meo/EPA

Papież przybył do więzienia Rebibbia by odprawić mszę w Wielki Czwartek fot.Alessandro Di Meo/EPA

Papież Franciszek odprawił mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne, w rzymskim więzieniu Rebibbia. W jej trakcie dokonał tradycyjnego obrzędu Wielkiego Czwartku; umył nogi dwunastu więźniom, wśród których byli też wyznawcy innych religii.

W homilii w kościele na terenie zakładu karnego Franciszek powiedział nawiązując do obrzędu umycia nóg: „Ja także potrzebuję tego, by umył mnie Pan i dlatego módlcie się podczas tej mszy o to, aby Pan zmył również moje brudy”.

Papież przypomniał, że niegdyś nogi myli bogatym ludziom niewolnicy. Prosił więźniów: „Módlcie się o to, abym i ja był waszym niewolnikiem, jeszcze większym niewolnikiem na służbie ludziom; tak, jak Jezus”.

Następnie dokonał symbolizującego służbę i uniżenie obrzędu umycia nóg 12 więźniom; sześciu kobietom – w tym jednej z dzieckiem – i sześciu mężczyznom. Byli wśród nich Włosi, a także między innymi Nigeryjczycy, Brazylijczycy i Ekwadorczycy. Niektórzy z nich płakali, gdy Franciszek nachylał się i całował im stopy.

Telewizja włoskich biskupów podała, że jednym z ministrantów podczas mszy był więzień, skazany za kilka zabójstw.

Po przybyciu na teren zakładu karnego, gdzie osadzonych jest 2100 osób – wśród nich wielu cudzoziemców – papież długo witał się ze 150 z nich, czekającymi na dziedzińcu. Błogosławił ich, podawał im po kolei rękę, całował w policzki, rozmawiał.

Więzienie Rebibbia było miejscem historycznego spotkania Jana Pawła II z tureckim zamachowcem Alim Agcą 27 grudnia 1983 roku, dwa i pół roku po zamachu na placu Świętego Piotra. W 2011 roku wizytę złożył tam Benedykt XVI.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.Alessandro Di Meo/EPA

fot.Alessandro Di Meo/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*