Na nagraniu z egzekucją zidentyfikowano drugiego Francuza

Na nagraniu z egzekucją zidentyfikowano drugiego Francuza

Na nagraniu z egzekucją syryjskich żołnierzy i Amerykanina Petera Kassinga, które w niedzielę zostało opublikowane przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), zidentyfikowano drugiego Francuza – poinformowało w środę AFP źródło zaznajomione ze sprawą.
Według tego źródła chodzi o mężczyznę pochodzącego z podparyskiego Villiers-sur-Marne. Francuz ten przeszedł na islam, przyjął pseudonim wojenny Abu Othman i wyjechał do Syrii na jesieni ub.r.

Nie dalej jak w poniedziałek francuskie MSW poinformowało, że na tym samym nagraniu zidentyfikowano pierwszego Francuza, 22-letniego Maxime’a Haucharda z departamentu Eure, który wyjechał do Syrii w sierpniu 2013 r.

W ubiegłym roku sąd wszczął wstępne dochodzenie w sprawie Haucharda, którego podejrzewano o udział w spisku mającym na celu przeprowadzenie zamachów terrorystycznych. Według francuskich mediów Hauchard nie był wcześniej notowany.

15-minutowe nagranie wideo opublikowane w niedzielę na jednym z serwisów internetowych przedstawia dokonaną przez obcięcie głowy egzekucję co najmniej 14 mężczyzn, według IS – pilotów i oficerów lojalnych wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. W tym samym nagraniu widać też pozbawione głowy ciało Kassiga.

Jest to piąty zachodni zakładnik stracony przez dżihadystów. Poprzednie nagrania informowały o egzekucjach amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz dwóch Brytyjczyków, współpracowników organizacji humanitarnych: Alana Henninga i Davida Hainesa.

Setki ochotników z państw Zachodu przyłączyły się do IS w Syrii i Iraku. Rządy Francji i Wielkiej Brytanii zapowiedziały, że każdy obywatel tych krajów uczestniczący w egzekucjach zostanie ukarany.

Władze Francji szacują, że dotychczas ok. 1100 francuskich obywateli przyłączyło się do którejś z islamistycznych organizacji aktywnych w Syrii. (PAP)

Peter Kassig fot.SERA/Handout/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*