REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKE na posiedzeniu w środę zajmie się Polską w kontekście praworządności

KE na posiedzeniu w środę zajmie się Polską w kontekście praworządności

-

KE w środę, na ostatnim w tym roku posiedzeniu, zajmie się Polską w kontekście najnowszych wydarzeń dotyczących praworządności. Rzeczniczka KE powiedziała we wtorek, że zmiany w polskim prawie dotyczące SN idą w dobrym kierunku, ale nie weszły jeszcze w życie.

„Komisja wysłucha prezentacji o najnowszych wydarzeniach dotyczących Polski ze strony wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, zwłaszcza po wydanym wczoraj orzeczeniu (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – PAP)” – powiedziała rzeczniczka KE Mina Andreewa. Wskazała, że w tym orzeczeniu Trybunał zgodził się z wnioskiem KE w tej sprawie.

REKLAMA

Dodała, że Komisja Europejska przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. „Zwracamy jednak uwagę, że ustawa musi zostać jeszcze opublikowana, by mogła wejść w życie” – wskazała.

„Jesteśmy usatysfakcjonowani dokonywanymi zmianami, które idą w dobrym kierunku. Przeanalizujemy je” – oświadczyła Andreewa.

TSUE podtrzymał w poniedziałek w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych swoją decyzję o zobowiązaniu Polski do zawieszenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. „Podnoszone przez Komisję zarzuty faktyczne i prawne uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych” – podkreślił Trybunał.

Oznacza to, że TSUE przychylił się do wniosku KE o to, aby sędziowie, których dotyczą sporne przepisy, mogli powrócić na stanowiska, oraz by wstrzymane zostało mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali odesłani na emeryturę. Zgodnie z tą decyzją Polska ma też powstrzymać się od powołania nowego pierwszego prezesa SN.

W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN, przewidującą umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. W poniedziałek została ona podpisana przez prezydenta Dudę.

Prezydent poinformował też we wtorek, że podobnie jak Sejm i Senat uznał, że wykonanie orzeczenia TSUE jest potrzebne, niezależnie od dyskusji, czy mogło być ono wydane i czy wykracza poza traktatowe kompetencje Trybunału.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

fot.OLIVIER HOSLET/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2090946094 views

REKLAMA

2090946394 views

REKLAMA

2092742854 views

REKLAMA

2090946677 views

REKLAMA

2090946823 views

REKLAMA

2090946967 views