24 Polaków ewakuowanych z Jemenu

MSZ poinformowało w piątek o ewakuacji 24 Polaków z Jemenu, gdzie trwają działania wojenne. Ewakuację 20 Polaków przeprowadziła Federacja Rosyjska, czterech – Chińska Republika Ludowa. W Jemenie wciąż przebywa kilkunastu polskich obywateli.

Ewakuacja cudzoziemców z Jemenu fot. Stringer/EPA

Ewakuacja cudzoziemców z Jemenu fot. Stringer/EPA

MSZ informuje, że wszyscy ewakuowani znajdują się pod opieką polskich konsulów, którzy podejmują dalsze działania w celu umożliwienia przyjazdu tym osobom do Polski. „Ewakuacja Polaków z Jemenu była możliwa dzięki skutecznej i sprawnej współpracy przedstawicieli polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej z ich rosyjskimi i chińskimi partnerami” – napisano w komunikacie.

Według MSZ w związku z brakiem polskiej placówki dyplomatyczno-konsularnej w Sanie udzielenie pomocy konsularnej obywatelom polskim przebywającym w tym kraju w aktualnych warunkach jest niezwykle utrudnione.

W komunikacie resort wyraził podziękowania Federacji Rosyjskiej za ewakuację 20 osób przeprowadzoną 3 kwietnia br. drogą powietrzną z Sany do Moskwy. Podziękował także Chińskiej Republice Ludowej za ewakuowanie 4 osób drogą morską z Adenu do Dżibuti.

„Jesteśmy wdzięczni stronie rosyjskiej za deklarację gotowości udzielenia pomocy w opuszczeniu Jemenu grupie kilkunastu Polaków, którzy nie podjęli decyzji o wyjeździe” – czytamy w komunikacie.

Ze względu na toczące się działania wojenne w Republice Jemeńskiej MSZ bezwzględnie zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od wszelkich podróży do Jemenu. (PAP)

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*