Słynni piłkarze włączyli się do walki z wirusem ebola

fot.Juanjo Martin/EPA

Christiano Ronaldo włączył się do akcji reklamowej, która ma pomóc w walce z ebolą fot.Juanjo Martin/EPA

Jedenaście światowych gwiazd piłki nożnej, w tym Portugalczyk Christiano Ronaldo z Realu Madryt, Brazylijczyk Neymar z Barcelony, iworyjczyk Didier Drogba z Chelsea Londyn, to twarze akcji reklamowej, która ma pomóc w walce z ebolą.

Jej hasło jest proste: „Razem możemy pokonać wirus eboli”. Piłkarze prezentują 11 czynników-symptomów, na które należy zwracać uwagę, by uchronić się od zarażenia wirusem, m.in. informowanie o niewyjaśnionych zgonach odpowiednie służby medyczne, mycie rąk, spożywanie wyłącznie gotowanego mięsa.

To wspólna kampania FIFA, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF). Biorą w niej udział także Nigeryjczyk John Obi Mikel z Chelsea, Niemcy Philipp Lahm i Jerome Boateng z Bayernu Monachium, Hiszpanie Xavi i Gerard Pique z FC Barcelona, Francuz Raphael Varane z Realu Madryt oraz jego klubowy kolega Walijczyk Garet Bale, George Davies z Sierra Leone (występuje w drugiej lidze niemieckiej) oraz hiszpański trener Bayernu Monachium Pep Guardiola.

– Piłka przemawia do wszystkich. Kiedy zawodnicy mówią, ludzie ich słuchają. Mamy doświadczenia z akcji społecznej, która podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 roku promowała zdrowy tryb życia – powiedział szef służb medycznych FIFA profesor Jiri Dvorak.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba ofiar śmiertelnych eboli w trzech krajach najbardziej dotkniętych epidemią w Afryce Zachodniej, czyli Gwinei, Liberii i Sierra Leone, wzrosła do ok. 5,2 tys. Odnotowano tam łącznie ponad 14 tys. zachorowań.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

 

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*