Papież do dzieci: wielu możnych nie chce pokoju, bo żyją z wojen

fot.Giuseppe Lami/EPA

fot.Giuseppe Lami/EPA

 

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek dzieciom z całego świata, że wielu “możnych ludzi” nie chce pokoju, gdyż „żyją z wojen” i osiągają zyski z przemysłu zbrojeniowego. Pokój – mówił – nie jest „produktem przemysłowym”, ale „rękodziełem”.

Podczas spotkania z 7 tysiącami dzieci w watykańskiej Auli Pawła VI, uczestniczącymi we włoskiej inicjatywie edukacyjnej „Fabryka pokoju” Franciszek odpowiadał na ich pytania. Mówiąc o zbrojeniach podkreślił, że to „przemysł śmierci, na którym się zarabia”.

“Sprzedaje się broń jednemu przeciwko drugiemu, a potem drugiemu przeciwko temu pierwszemu” – dodał papież.

„To zachłanność wyrządza tyle zła, pragnienie, by mieć coraz więcej pieniędzy, a także wiara w to, że wszystko kręci się wokół nich” – stwierdził Franciszek podczas rozmowy z uczniami szkół podstawowych, wśród których były dzieci imigrantów, chore i niepełnosprawne.

“System gospodarczy – tłumaczył im papież – obraca się wokół pieniądza, a nie wokół osoby; prowadzi się wojnę, by bronić pieniędzy”.

“To dlatego tylu ludzi nie chce pokoju; więcej zarabia się na wojnie. Zarabia się pieniądze, ale traci się życie, kulturę, edukację i wiele innych rzeczy. Stary ksiądz, którego znałem, mówił: +diabeł wchodzi przez portfele+” – powiedział Franciszek.

Kiedy jedno z dzieci zapytało go, czy często kłócił się ze swą rodziną, odparł: “Kłóciłem się wiele razy, także i teraz nieco potrafię się unieść, ale zawsze staram się zawrzeć zgodę”.

“Kłócenie się to rzecz ludzka; ważne jest, by to nie zostało, lecz aby potem zapanowała zgoda” – oświadczył papież. Radził dzieciom, by nigdy nie kończyły dnia bez pogodzenia się z tymi, z którymi się spierali.

Podczas rozmowy z dziewczynką, której ojciec jest w więzieniu, Franciszek wyraził opinię, że „łatwiej jest zamykać tam ludzi niż pomagać tym popełniającym w życiu błędy”.

„Łatwiej jest odrzucić ze społeczeństwa kogoś, kto popełnił wielki błąd, skazać go na śmierć albo na dożywocie” – ocenił.

Przytoczył słowa piosenki ludzi gór o tym, że „w sztuce wspinaczki zwycięstwo nie polega na tym, by nie upaść, ale by nie pozostać leżącym”.

“Czy nie chciałbyś sobie czasem odpocząć od tłumów?” – zapytało jedno z dzieci. Franciszek odpowiedział: „Wiele razy chciałbym mieć trochę spokoju, ale przebywanie z ludźmi nie odbiera go”.

“Spokój odbiera brak miłości, zazdrość, skąpstwo, chciwość” – dodał. “Przebywanie wśród ludzi jest piękne i nie zabiera spokoju. Męczy, a ja przecież nie jestem młodzieniaszkiem” – zażartował papież.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*