REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSejm. Komisja za przyjęciem projektu ustawy degradacyjnej

Sejm. Komisja za przyjęciem projektu ustawy degradacyjnej

-

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zarekomendowała Sejmowi w poniedziałek wieczorem przyjęcie projektu tzw. ustawy degradacyjnej bez merytorycznych poprawek. Projektem ma się zająć we wtorek Sejm na posiedzeniu plenarnym.

Komisja obrony narodowej przeprowadziła w poniedziałek pierwsze czytanie projektu tzw. ustawy degradacyjnej. Zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą „sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”.

REKLAMA

Za przyjęciem projektu zagłosowało 17 posłów, przeciw było pięciu.

Czesław Mroczek (PO) zwracał uwagę na szybkie – jego zdaniem – tempo procedowania projektu. Według niego nie był on też poddany konsultacjom. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przekonywał jednak, że procedowany projekt ustawy „jest efektem przeprowadzonych konsultacji” w tej sprawie.

Przewodniczący komisji Michał Jach (PiS) mówił, że projekt „określa w sposób jednoznaczny, kto był bohaterem, a kto zdrajcą”. Podkreślał, że celem nowych przepisów jest „przywrócenie godności”. „Przeciętny obywatel nie wiedział, kto jest bohaterem, a kto zdrajcą” – dodał poseł PiS.

Cezary Tomczyk (PO) wyraził pogląd, że wojskowi, którzy negatywnie zapisali się w historii Polski – tacy jak Wojciech Jaruzelski czy Czesław Kiszczak – powinni ponosić za to odpowiedzialność, ale „za życia”. Według niego projektowane przepisy „wrzucają do jednego worka wszystkich”, bez względu na to, jak zasłużyli się w przeszłości. „Jaruzelski i Hermaszewski (…) to dwie zupełnie różne postacie” – wskazywał Tomczyk.

Jego zdaniem tacy ludzie są też obecnie członkami Prawa i Sprawiedliwości. „Pan był majorem Ludowego Wojska Polskiego” – zwrócił się do Jacha.

Komisja przychyliła się podczas poniedziałkowego posiedzenia do większości redakcyjnych uwag zgłaszanych przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Przedstawiciel Biura ocenił też, że przepis, według którego o pozbawieniu stopnia wojskowego będzie decydował szef MON, możne „budzić wątpliwości” co do zgodności z konstytucją.

Wiceminister Skurkiewicz, odnosząc się do tej uwagi, zaznaczył, że przed zbadaniem przepisów danej ustawy przez Trybunał Konstytucyjny, obowiązuje „domniemanie konstytucyjności”. Jak mówił, tak jest też w przypadku procedowanego projektu.

Komisja nie przyjęła w poniedziałek wniosków PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy w całości oraz wniosku Platformy o powołanie podkomisji, która miałaby szczegółowo przeanalizować projektowane przepisy.

Rządowy projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

Nowe regulacje – jak napisano w uzasadnieniu – pozwolą na „zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu” i stanowić będą „symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w której symptomatyczna była kariera wojskowa i polityczna Wojciecha Jaruzelskiego, współpracownika Informacji Wojskowej w okresie stalinowskim”.

Według projektu stopnia wojskowego pozbawione zostaną też osoby, „które pełniąc funkcje służbowe lub zajmując stanowiska dowódcze kierowali działaniami mającymi na celu zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1943-1956, albo uczestnicząc w tym okresie w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego dokonywali drastycznych czynów”.

Chodzi też o osoby, które wydawały rozkazy użycia broni palnej wobec ludności cywilnej, także te, które będąc „sędzią lub prokuratorem w organach Wojskowej Służby Sprawiedliwości lub w jednostkach podległych oskarżali albo wydawali wyroki w latach 1943–1956 wobec żołnierzy i osób cywilnych ze względu na działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski”.

W dokumencie wskazano, że utrata albo pozbawienie stopnia wojskowego może nastąpić również pośmiertnie.

Z harmonogramu posiedzenia Sejmu, które zostało przerwane w zeszły czwartek i ma zostać wznowione we wtorek w południe, wynika, że we wtorek posłowie mają przeprowadzić drugie czytanie projektu „ustawy degradacyjnej”.(PAP)

fot.Leszek Szymański/EPA

REKLAMA

2091136043 views

REKLAMA

2091136345 views

REKLAMA

2092932805 views

REKLAMA

2091136629 views

REKLAMA

2091136779 views

REKLAMA

2091136925 views