MON: dotychczasowe inwestycje NATO w Polsce warte 2,5 mld zł

MON: dotychczasowe inwestycje NATO w Polsce warte 2,5 mld zł

Na projekty realizowane w Polsce w ramach programu inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa wydano dotychczas blisko 2,5 mld zł – poinformowali w środę przedstawiciele MON sejmową komisję obrony.

NSIP (NATO Security Investment Programme) obejmuje w Polsce osiem projektów inwestycyjnych zawierających 129 zadań. Dotyczą one budowy infrastruktury dla sił wzmocnienia, radarów dalekiego zasięgu, baz lotniczych i morskich, stanowisk dowodzenia, składów paliwowych, siedzib dowództw sojuszniczych. W ramach NSIP odbyła się tez integracja systemu dowodzenia obroną powietrzną Polski i innych państw wstępujących do sojuszu ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO.

Do końca grudnia ub.r. zakończono i przekazano do użytku 99 z ze 129 zadań (77 proc.) o łącznej wartości 2,498 mld zł. 15 kolejnych projektów jest w trakcie realizacji, a 15 w fazie programowania.

Wiceminister Beata Oczkowicz przypomniała w środę, że polska składka to ok. 2,49 proc. budżetu NSIP.

W latach 2003-09 Polska otrzymywała znacznie więcej środków niż wpłacała do wspólnego funduszu, dodatni bilans wyniósł ponad 520 mln zł. Przedstawiciele MON zwrócili uwagę, że udział w NSIP pozwala obniżyć koszty własnych inwestycji w dostosowanie infrastruktury, łączy się z transferem technologii – projekty są realizowane z udziałem rodzimego przemysłu, jest także szansą dla polskich firm na kontrakty w innych państwach członkowskich.

Dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Bogusław Wijatyk zwrócił uwagę, że w obiekty powstające w ramach NSIP inwestują wszyscy sojusznicy, ale stają się one własnością Polski jako państwa-gospodarza i są przekazywane polskim siłom zbrojnym.

Nowe pakiety inwestycyjne obejmują infrastrukturę dla latających tankowców w Powidzu (cztery zadania, szacowany koszt ponad 50 mln euro), infrastrukturę dla samolotów wielozadaniowych w Mińsku Mazowieckim (pięć zadań o wartości szacowanej na ponad 26 mln euro) oraz infrastrukturę dla zabezpieczenia środków obrony i ataku (21 zadań o łącznej wartości blisko 60 mln euro).  (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: inwestycje, MON, NATO

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*