Polskie Święto Niepodległości u gubernatora Illinois

1

Współgospodarze przyjęcia i konsul Paulina Kapuścińska (po prawej) wraz gubernatorem Bruce’m Raunerem

Ponad 150 przedstawicieli polonijnych organizacji z Chicago uczestniczyło w uroczystości z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbyła się w środę, 10 listopada w Springfield, w rezydencji gubernatora. Współgospodarzem i organizatorem spotkania była Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza z Chicago.

Mimo że podróż z Chicago do stolicy stanu Illinois zajmuje ponad trzy godziny, a spotkanie odbywało się w środku tygodnia, frekwencja na uroczystości dopisała i Polonię licznie reprezentowali przedstawiciele największych organizacji i instytucji.

W rezydencji gubernatora stanu Illinois gościli m.in. prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula, Konsul Generalna RP w Chicago Paulina Kapuścińska, prezes Związku Lekarzy Polskich w Ameryce Kornelia Król, dyrektor wykonawcza Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego Eva Prokop, prezes PACBA Adam Grabowski, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois Anna Wierzbicki, ordynariusz diecezji Springfield biskub Tomasz Paprocki, prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć wraz z małżonką Łucją Mirowską-Kopeć oraz przedstawiciele środowisk biznesowych oraz polonijnych organizacji.

Uroczystość uświetniły występy zespołów góralskich oraz Mirosławy Sojki-Topór, która pełniła również rolę gospodyni wieczoru. Obecni byli również przedstawiciele polonijnych mediów, w tym naszej gazety.

Współgospodarzem uroczystości upamiętniającej rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości była Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza. Sponsorami przyjęcia byli: Bogdan Bosak (Chicago Metal Supply) , Łukasz Fuksa (Fuksa Khorshid LLC), Anna Morzy (Fragomen, prezes PACC), Tom Startek (Startek Glass), Hubert Cioromski (Troy Reality, Copernicus Foundation), Kornelia Król (Women for Women Obgyn), Paul Ryndak (Northern Insurance) oraz Arie Zwieg (R.A. Zwieg).

Stan Illinois nie partycypował w kosztach uroczystości, gubernator udostępnił jedynie swoją rezydencję w Springfield. W trakcie swego wystąpienia Bruce Rauner zapowiedział, że kiedy w końcu uda się osiągnąćporozumienie budżetowe i wprowadzić korzystne dla przedsiębiorców reformy, pierwszym krajem, który chciałby odwiedzić jako gubernator stanu Illinois będzie Polska. – Chcę zbudować możliwie najsilniejsze partnerstwo pomiędzy mieszkańcami stanu Illinois oraz Polski. (…) To zaszczyt mieć tylu przyjaciół wśród Polonii i pracować dla Was jako gubernator. Chciałbym, aby dzisiejsza uroczystość stała się naszą doroczną tradycją – mówił do zebranych Rauner.

Po wystąpieniu gubernatora zebrani goście mieli okazję na krótką rozmowę i pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie było również okazją do nawiązania nowych biznesowych kontaktów i wymiany doświadczeń.

(mp)

Zdjecia: Bogdan Dola

  • IMG_9462
  • IMG_9440
  • IMG_9439
  • IMG_9414
  • 2
  • 1
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*