Odwiedzamy polonijne szkoły

Odwiedzamy polonijne szkoły

W roku niepodległościowym oraz urodzinowym dla „Dziennika Związkowego” zespół naszych dziennikarzy spotka się z młodzieżą na lekcji historycznej poświęconej zarówno opowieści o polonijnych, chicagowskich rekrutach (często rówieśnikach dzisiejszych maturzystów) do Błękitnej Armii, ale także i uczestnictwu „Dziennika Związkowego” w ważnych dla Polonii wydarzeniach oraz życiu codziennym naszej diaspory.

W miniony weekend szkołę im. Fryderyka Chopina w Buffalo Grove odwiedziła redaktor naczelna gazety Małgorzata Błaszczuk. 45-minutowa lekcja została zaplanowana jako interaktywne spotkanie z uczniami starszych klas. W jego trakcie m.in. wspólnie pochylamy się nad pierwszym numerem gazety, jak i najnowszym kalendarzem, w którym swój udział ma także polonijna młodzież.

Uczniowie mają także szansę na debiut prasowy. Na zakończenie naszego spotkania prosimy bowiem o napisanie depeszy dotyczącej wizyty dziennikarza w ich szkole. Drukujemy najlepsze depesze. Gratulujemy ich autorom i zachęcamy do rozwijania umiejętności językowych i dziennikarskich.

Relację z kolejnych wizyt, które potrwają do końca lutego, będziemy zamieszczać w naszych numerach weekendowych.

Dziękujemy dyrekcji szkoły i jej kierownictwu i zarządowi za ciepłe przyjęcie, a młodzieży za zainteresowanie. Jesteście wspaniali.

A oto wybrana przez naszą redakcję depesza uczennicy Polskiej Szkoły im. F. Chopina z Buffalo Grove:

„Dziennik Związkowy” z Polonią od 110 lat!

Spotkanie z naczelną redaktor „Dziennika Związkowego”odbyło się w polonijnej szkole im. Fryderyka Chopina 10 lutego. Młodzież od szóstej klasy podstawowej do trzeciej klasy liceum poznała historię gazety. Naczelna redaktorka opowiadała o historycznych i teraźniejszych funkcjach gazety oraz o ludziach związanych z gazetą. Uczniowie mieli okazję powiększyć swoją wiedzę o Polonii amerykańskiej. Dzięki prezentom od redakcji uczniowie mogli wziąć element historii polskiej ze sobą do domu.

Karolina Groszewska kl. 2LO

fot.arch. szkoły Chopina

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*