Jarmarki bożonarodzeniowe – świąteczny klimat w Europie

Jarmarki bożonarodzeniowe – świąteczny klimat w Europie

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i choć póki co brakuje zimowej aury, śniegu i mrozu, to są miejsca, w których już teraz można w pełni poczuć świąteczną atmosferę. Mowa o jarmarkach bożonarodzeniowych, na których nie tylko można zrobić zakupy i znaleźć prezenty dla najbliższych, ale też rozsmakować się w różnych smakołykach, zauroczyć się dekoracjami i wsłuchać w kolędy. Masz ochotę wczuć się w magiczny klimat świąt i w akompaniamencie aromatu piernika i grzanego wina poszaleć na zakupach? Zapraszamy na najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie!

Historia jarmarków sięga XIII wieku. Dawniej były okazją do zaopatrzenia się w produkty spożywcze na zbliżające się święta oraz na całą zimę. Pomysł na świąteczne stragany powstał na ziemiach niemieckich i do dziś organizuje je sporo miast w tym kraju. Uważa się nawet, że najlepsze jarmarki są właśnie w Niemczech, a niektóre czynne są już od końca listopada.

Drezno

Drezdeński „Striezelmarkt” to jeden z największych i najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych. Jego nazwa wywodzi się od ciasta strucli. Właśnie ten przysmak jest jedną z ważniejszych atrakcji; z okazji otwarcia straganów świątecznych piecze się olbrzymią struclę i częstuje nią uczestników jarmarku. Wrażenie robi największa na świecie, 14-metrowa piramida bożonarodzeniowa z poruszającymi się figurkami. Na straganach uwagę przyciągają domki z pierników i ludziki z suszonych śliwek – Pflaumentoffel. Dodatkowo, organizowane są występy taneczne, teatralne i muzyczne. Najciekawiej jest podczas świąt, które poprzedzają Boże Narodzenie, wśród nich m.in. Święto Świecznika, Święto Piernika i Święto Strucli. Odwiedzając jarmark w Dreźnie, koniecznie trzeba kupić drewnianą figurkę kominiarza, która przynosi szczęście. Jeżeli zależy ci na tym, by już teraz wtopić się w bożonarodzeniową aurę, koniecznie wybierz się do tego niemieckiego miasta. Na pewno będziesz zachwycony tamtejszymi dekoracjami, słodyczami i pamiątkami.

Norymberga

Norymberga to kolejne niemieckie miasto, o którym należy pamiętać planując wizytę na jarmarku bożonarodzeniowym. Piękna starówka, średniowieczny klimat, koncerty, pieczone kiełbaski, pierniki, poncz – to wszystko czeka na gości. Jarmark otwierany jest przez dziewczynkę, która pełni rolę Dzieciątka Jezus. Wygłasza ona specjalne przemówienie. Każdego roku w czasie trwania adwentu jarmark odwiedza niemal dwa miliony turystów, więc miejsce musi być naprawdę czarujące.

Praga

Każdy, kto miał okazję odwiedzić Pragę zimą, wie jak pięknie prezentuje się wtedy miasto. Najlepiej udać się tam, kiedy czynny jest jarmark bożonarodzeniowy. Atrakcją jest olbrzymia choinka z tysiącami światełek. Dzieci zachwycone będą minizoo i przedstawieniami teatralnymi. Na straganach można kupić przepiękne zabawki np. ręcznie robione lalki, czy pacynki. Praski jarmark to po prostu raj dla najmłodszych, choć i dorośli będą zachwyceni tamtejszą atmosferą i tym, że mogą przez chwilę poczuć się jak dzieci.

Wiedeń

W Austrii na turystów czeka niejeden świąteczny jarmark, który olśni swym klimatem. W Wiedniu, w pobliżu ratusza miejskiego organizowany jest najstarszy w mieście jarmark świąteczny. Jego historia liczy już ponad 200 lat. Na drewnianych stoiskach kupić można m.in. rękodzieło i pyszne słodkości, a przy choince w pobliskim parku swoje wokalne umiejętności prezentują chóry z różnych krajów. Warto też udać się do dzielnicy Spittelberg na stragany oraz odwiedzić Altwiener Christkindlmarkt, gdzie organizowany jest teatrzyk kukiełkowy. Atrakcji przed Bożym Narodzeniem w Wiedniu nie brakuje.

centerfly_LOGO

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu: Jarmark bożonarodzeniowy w miasteczku Jena w Niemczech fot.ReneS/Wikipedia

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*