REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNowojorski Nowy Dziennik sprzedany, wyprowadza się z Manhattanu

Nowojorski Nowy Dziennik sprzedany, wyprowadza się z Manhattanu

-

Obchodzący niedawno 40-lecie działalności „Nowy Dziennik”, największa polskojęzyczna gazeta na  Wschodnim Wybrzeżu jest w trakcie sprzedaży i wyprowadzki  ze swojej historycznej siedziby przy 333 West 38th Street na Manhattanie.

fot.Nowy Dziennik/ Najbardziej rozpoznawalny polski tytuł wyprowadza się z siedziby na Manhattanie

Od dawna mówiło się, że  „Nowy Dziennik” przeżywa kryzys.  Po  śmierci  w 2003 roku legendarnego założyciela  gazety, Bolesława Wierzbiańskiego, ikony powojennej emigracji niepodległościowej i kawalera Orderu Orła Białego,  nie potrafiła ona znaleźć formuły obecności na rynku medialnym gwarantującej  przetrwanie.  Nie pomogły kolejne  zmiany redaktorów naczelnych i  profilu dziennika.  

REKLAMA

Jeden z dziennikarzy  gazety, proszący o zachowanie anomimowości, wśród przyczyn kryzysu wymienia brak pomysłu na wydanie internetowe oraz rosnące koszty utrzymania budynku.  Dodaje, że o próbach sprzedaży „Nowego Dziennika” mówiło się od dawna. Nie było jednak chętnego na zakup całego pakietu:  gazety i jej manhattańskiej siedziby.

 Ostatecznie pakiet ofertowy został rozdzielony.Tytuł– jak udało się ustalić –   nabywa  z sukcesem działająca agencja reklamowa  Blueberries Advertising z Garfield należąca do Nicka, Barta i Chrisa Sadowskich. Wydawała ona  przez pewien czas „Twój Dom”,  kwartalnik „Polakow mieszkających w Ameryce”.   Budynek „Nowego Dziennika” ma być sprzedany osobno.  Do Garfield z Manhattanu zostanie przeniesiona redakcja.

Jak się dowiadujemy od naszego rozmówcy pracownicy „Nowego Dziennika” dostali wymówienia.  Ilu ponownie zatrudni nowy  właściciel  nie wiadomo.

 W nowym miejscu  “Nowy Dziennik” ma być tworzony, jako  gazeta przede wszystkim internetowa i silnie stawiająca na sieć jako  sposób docierania i utrzymywania kontaktu z  czytelnikiem.  Pozostanie także jakiś segment „papierowy”, ale o zupełnie nowym  wyglądzie.

Tak więc dobiega końca pewna era.  Era nowojrskiej obecności gazety, która zbudowała przez lata wokół swej siedziby interesujące środowisko. Była miejscem spotkań, imprez kulturalnych, wystaw. Prowadziła własną księgarnię i galerię. Odwiedzały ją także polskie elity III RP z Lechem Wałęsą, Bronisławem Geremkiem, Adamem Michnikiem, Jackiem Kuroniem i wieloma innymi,  luminarze świata kultury i sztuki.  Był to wyrazisty polski adres na Manhattanie.

Szkoda, że znika.  Samej gazecie należy życzyć, aby w nowym miejscu i w nowej formule znalazła  dla siebie miejsce na rynku mediów polonijnych.

 Robert  Bartel,   Nowy Jork

REKLAMA

2090905390 views

REKLAMA

2090905690 views

REKLAMA

2092702150 views

REKLAMA

2090905973 views

REKLAMA

2090906119 views

REKLAMA

2090906263 views