UE uruchamia misję przeciw przemytnikom imigrantów na M. Śródziemnym

Uciekinierzy z Afryki u wybrzeży Sycylii fot Carlo Alessi/EPA

Uciekinierzy z Afryki u wybrzeży Sycylii fot Carlo Alessi/EPA

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek uruchomić operację na Morzu Śródziemnym wymierzoną w przemytników, którzy szmuglują imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Decyzję podjęli w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych państw UE.

Pierwsza faza misji o nazwie EUNAVFOR Med, która rozpocznie się już na początku lipca, ma polegać głównie na zbieraniu informacji wywiadowczych o działaniach siatek przemytników ludzi. Do uruchomienia tego etapu operacji nie jest konieczna rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Dopiero kolejne fazy operacji mają obejmować przeszukiwanie i przejmowanie statków należących do przemytników, a wreszcie ich „neutralizację”. Cel to „zniszczenie modelu działań” przemytników ludzi.

Dowództwo misji EUNAVFOR Med mieści się w Rzymie, a na jej czele stoi Włoch, kontradmirał Enrico Credendino. Mandat ma obowiązywać przez rok, a koszt działania to 11,82 mln euro.

„Prawdopodobnie po raz pierwszy Unia Europejska podchodzi do sprawy imigracji tak poważnie i podejmuje decyzje tak szybko i jednomyślnie. To znak, że UE próbuje przewrócić tę kartę” – powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini na konferencji prasowej w Luksemburgu.

„Celem nie są imigranci, ale ci, którzy zarabiają na ludzkim życiu i – zbyt często – na śmierci” – dodała.

Według Mogherini pierwszy etap operacji rozpocznie się już w najbliższych tygodniach. Przed rozpoczęciem kolejnych etapów misji przedstawiciele państw UE ocenią, czy okoliczności umożliwiają taką decyzję.

UE zabiega o rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która dałaby mandat do prowadzenia działań na wodach terytorialnych Libii. W poniedziałek ministrowie państw unijnych spotkali się w Luksemburgu z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Mogherini podkreśliła, że operacja na Morzu Śródziemnym to tylko część starań UE, by rozwiązać problemy związane z napływem imigrantów przez Morze Śródziemne. Wzmocniono również prowadzoną przez agencję ds. granic Frontex misję patrolowania granicy południowej na Morzu Śródziemnym, a Komisja Europejska przedstawiła strategię polityki migracyjnej Unii. „Pracujemy także nad wyeliminowaniem przyczyn imigracji, takich jak ubóstwo czy konflikty” – zapewniła Mogherini.

Według źródeł dyplomatycznych w operacji uczestniczy obecnie dwanaście krajów UE, które udostępniły na potrzeby misji siedem okrętów marynarki wojennej, w tym dwa podwodne, trzy samoloty patrolowe, dwa drony i trzy śmigłowce. Personel misji ma liczyć tysiąc osób.

Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna powiedział przed obradami, że jednym z tematów poniedziałkowych dyskusji z szefem ONZ mają być dalsze etapy misji i to, „co trzeba zrobić, by ta misja mogła zacząć funkcjonować”.

„Jeżeli chcemy rozmawiać o twardym zatrzymaniu nielegalnej imigracji, to trzeba zrobić coś więcej. Traktujemy to jako pierwszy krok i oczywiście będziemy się w te sprawy angażować” – powiedział.

Dodał, że na razie Polska nie składa konkretnych deklaracji co do udziału w operacji wojskowej na Morzu Śródziemnym. „Zobaczymy, jakie są ustalenia i oczekiwania” – powiedział minister.

Unijne źródła podkreślają, że operacja będzie bardzo skomplikowana. Przemytnicy są uzbrojeni i gotowi do użycia broni przeciw tym, którzy próbują ratować imigrantów z przepełnionych łodzi. Dlatego cały personel misji zostanie przeszkolony – także w zakresie działań ratunkowych. Pełną zdolność operacyjną misja ma osiągnąć przed końcem lipca.

Z Luksemburga Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*