Państwa UE poparły wniosek KE; Rada UE idzie dalej z art. 7

Państwa UE poparły wniosek KE; Rada UE idzie dalej z art. 7

Większość państw członkowskich poparła w środę wniosek Komisji Europejskiej o wysłuchanie Polski w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. To kolejny krok w procedurze mającej zapewnić przestrzeganie unijnych wartości przez kraje UE.

„Zważywszy na to, że program spotkania Rady ds. Ogólnych jest przepełniony oraz na ograniczoną ilość czasu, wysłuchanie będzie zorganizowane w częściach” – poinformowała PAP rzeczniczka prezydencji bułgarskiej.

Jak dodała, pierwsza część wysłuchania, która odbędzie się 26 czerwca, będzie dotyczyła najpilniejszych kwestii wyznaczonych przez Komisję Europejską.

Wcześniej w PE wiceszef KE Frans Timmermans mówił, że oczekuje od polskiego rządu kolejnych zmian dotyczących sądownictwa. Wymienił w tym kontekście kwestionowaną przez KE możliwość skracania kadencji sędziów w Sądzie Najwyższym, co – bez odpowiednich zmian – stanie się po 3 lipca. Jego zdaniem jest to „przyczyna do niepokoju, jeśli chodzi o utrzymanie trójpodziału władzy”.

Timmermans skrytykował też „upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa”. Wskazał, że na skutek reform kadencja I prezesa Sądu Najwyższego skończy się dwa lata wcześniej, mimo że konstytucja zakłada 7-letnią kadencję, i jest to jego zdaniem „naruszenie zasady praworządności”. Krytycznie ocenił też możliwości „odwoływania przez ministra sprawiedliwości prezesów sądów”, a także fakt, że „nie podjęto kroków, by przywrócić niezależność Trybunału Konstytucyjnego”. Wiceprzewodniczący Komisji wskazał ponadto, że w efekcie zmian wprowadzonych przez polskie władze „po TK i KRS teraz Sąd Najwyższy może zostać poddany kontroli politycznej”.

Źródło znające przebieg zamkniętego spotkania unijnych ambasadorów poinformowało PAP, że przeciwko wnioskowi KE o wysłuchanie wystąpiły trzy państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej. „Za” było 15 krajów, a reszta wstrzymała się od głosu.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Na zdjęciu: Frans Timmermans
fot.PATRICK SEEGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 14 czerwca, 2018, 14:11

  Najgorsze jest to, że prezes PiS-u podobierał sobie miernoty, takich Patryków Jaki, carycę, Suskiego, Matuszka, Beatę-broszkę, Gowina, Płaszczaka, Zbysia Ziobro czyli 4 ligę i z nimi gra na arenie międzynarodowej. Te słabizny intelektualne, nieuki, bez dosświadczenia, partacze, manekiny prezesa potykają się o własne nogi i wykładają się na glebie. To jakby koszykarze Bobry Bytom przyjechali do Chicago i rozgrywali mecz z Chicago Bulls.

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 15 czerwca, 2018, 00:59

  Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przyjedzie do Polski 18 czerwca, by rozmawiać o kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości i o praworządności. Wiceszef KE ma się spotkać w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Mateuszek znowu jak uczniak będzie stękał, plątał się, paplał, że niby praworządność jest..żenada.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*