Merkel: moja pozycja w polityce międzynarodowej nie osłabnie

Merkel: moja pozycja w polityce międzynarodowej nie osłabnie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek w Berlinie, że nie uważa, iż jej stopniowe odejście z polityki osłabi jej pozycję negocjacyjną w rozmowach międzynarodowych.

„Wierzę, że nic się nie zmieniło w pozycji negocjacyjnej w rozmowach międzynarodowych” – oświadczyła Merkel na konferencji prasowej z prezydentem Egiptu Abdem al-Fattahem as-Sisim.

„Można nawet powiedzieć, że będę miała więcej czasu na skoncentrowanie się na mojej pracy szefowej rządu” – dodała.

Merkel w poniedziałek, dzień po wyborach parlamentarnych w Hesji, ogłosiła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej CDU na najbliższym zjeździe partii w grudniu oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnią. Zapowiedziała również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne, a w razie przedterminowych wyborów nie będzie już walczyć o urząd kanclerski.

Oznacza to, że Merkel, która w przeszłości uważała za konieczne łączenie w jednym ręku urzędu kanclerskiego i funkcji przewodniczącego partii, po grudniowym zjeździe CDU przestanie stać na czele tego ugrupowania, jednocześnie zachowując stanowisko szefowej rządu.(PAP)

Na zdjęciu: Angela Merkel
fot.HAYOUNG JEON/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*