Kupujemy używany samochód

fot.123RF Stock Photos

fot.123RF Stock Photos

Wybór nowego samochodu często dyktowany jest modą lub względami prestiżowymi, natomiast kupując samochód używany najczęściej kierujemy się względami praktycznymi. Kryteria wyboru są podobne – samochód powinien być bezpieczny, możliwie niezawodny i ekonomiczny.

Przy wyborze samochodu używanego powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas najistotniejsze. Przykładowo – niezawodność – jest trochę innym kryterium niż trwałość. Istnieją marki samochodów, które są bardzo trwałe, ale niekoniecznie najbardziej niezawodne lub najoszczędniejsze w zużyciu paliwa. Przyjmijmy również założenie, które jest bliskie rzeczywistości, że samochody jednoroczne i dwuletnie mają mniej więcej takie same zalety i wady, jak odpowiednie modele samochodów nowych.

Nasze omówienie zacznijmy od przedstawienia marek samochodów, które są najbardziej i najmniej trwałe. Oto zestawienie procentowe samochodów z lat 1993-2015, które przejechały 180 tys. mil. Należy zaznaczyć, że średnio 13 proc. samochodów wyprodukowanych w latach 1993-2015 wytrzymało 180 tys. mil. W tabeli podałem również, jaki procent samochodów 18-letnich jest ciągle na rynku.

Wybór marki jest często dosyć trudnym zadaniem. Na przełomie wieków sytuacja była jaśniejsza. Samochody produkcji amerykańskiej z reguły ustępowały o dwie klasy zamorskim konkurentom. Wystarczała prosta rada – kupuj „japończyka”. Sytuacja zmieniła się znacznie w okresie ostatnich dziesięciu lat. Samochody produkcji amerykańskiej, od strony niezawodności, przestały ustępować zagranicznym markom.

Najlepsze marki

tabela1

A oto zestawione wg roczników. Najlepsze modele samochodów, których niezawodność statystycznie jest najwyższa. Tabela, którą podaję, jest kompilacją z wielu źródeł i moim zdaniem jest bardzo bliska rzeczywistości.

Najlepsze modele

tabela2

Przedstawiłem najlepsze, moim zdaniem marki i modele samochodów używanych. Teraz przyjrzyjmy się samochodom, których powinniśmy unikać. Zestawienie jest zrobione zarówno wg marek, jak i wg modeli.

Najgorsze marki
tabela3

W kolejnej tabelce przedstawiam zestawienie wg roczników modele samochodów, których powinniśmy unikać. Ponownie, zestawienie to jest sporządzone na podstawie własnych doświadczeń i badań statystycznych z wielu źródeł

Najgorsze modele

tabela4

Za tydzień przedstawię tabelkę najlepszych samochodów 3-letnich oraz podpowiem, gdzie najlepiej kupić używany samochód.

 

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*