Koncert galowy Teatru Pieśni i Tańca “Wici”

Z tańcem przez wieki

 

Chicago (Inf. wł) – Dobrą tradycją kończącą zajęcia roku szkolnego w Reprezentacyjnym Zespole Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego “Wici” jest Koncert Galowy, na którym swoje umiejętności mają okazję zaprezentować tworzące ten kilkuset osobowy zespół wszystkie grupy taneczne.

 

Dwudziestego maja na scenie Centrum Kopernikowskiego przy 5216 W. Lawrence publiczność była świadkiem wydarzenia artystycznego, którego bohaterami byli zarówno najmłodsi jak i najstarsi tancerze. Taneczne popisy, piękne kolorowe stroje, ruch i ekspresja na scenie, głęboko zapadły w pamięci publiczności.

 

Koncert rozpoczęto polonezem w choreografii dyrektor artystycznej zespołu Magdaleny Solarz. W iście królewskim stylu wykonała go grupa reprezentacyjna. Następnie w scence tanecznej “U nas na wsi” na scenie pojawili się tancerze z Grupy II “Małych Wici” kierowanej przez Joannę Wawro. Grupa Pierwsza “Małych Wici” tańcząca pod okiem Moniki Derdas przygotowała zabawy śląskie, a Grupa IV tego zespołu zaprezentowała igraszki krasnali przygotowane pod okiem Anny Strojny. W dalszej części parady młodych talentów wystąpili podopieczni Kingi Wojdyły Podstawskiej z Grupy III “Małych Wici”, którzy pokazali tańce ziemi przeworskiej.

 

Po przerywniku muzycznym w wykonaniu kapeli muzycznej Mieczysława Kmiecika na scenie pojawili się tancerze z Grupy VI “Małych Wici” prezentując się w wiązance tańców z Krakowa wschodniego. Kolejnym regionem na tanecznej mapie Polski były tańce wielkopolskie zaprezentowane przez Grupę V, a następnie tańce lubelskie w wykonaniu Grupy VIII. Przed przerwą na scenie w tańcach śląskich zaprezentowała się najbardziej doświadczona grupa tancerzy, która po jej zakończeniu wystawiła widowisko historyczne z tańcem przez wieki.

 

Spektakl w choreografii Magdaleny Solarz, przy współudziale Włodka Bochenka i Mary Anselmo, ukazujący poprzez taniec historię Polski od czasów Mieszka po czasy współczesnej został przyjęty przez publicznośc olbrzymim aplauzem. Po obejrzeniu symbolicznych epizodów, nawiązujących do czasów Grunwaldu, Wiednia, zrywów narodowych w czasie rozbiorów, pierwszej i drugiej wojny światowej oraz powstania Solidarności i przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, przyszedł jeszcze czas na kolejne taneczne popisy młodszej generacji tancerzy.

 

Grupa VII wystąpiła w polonezie, a tancerze grupy VIII zaprezentowali kujawiaka z oberkiem. Na zakończenie blisko trzygodzinnej imprezy zagrała kapela Mieczysława Kmiecika oraz dwa zespoły reprezentacyjne zatańczyły ekspresyjną polkę mazurkę w choreografii Magdaleny Solarz.

 

Na koncert przyszło bardzo wielu gości, a wśród nich były dyrektorki Związku Narodowego Polskiego: Stanisława Rawicka i Irena Hercik oraz komisarka Okręgu XIII ZNP Wanda Juda, Maria Roszek wiceprezeska KPA oraz Anna Wierzbicka, b. dyrektorka ZNP.

 

Występ odbył się dzięki pomocy “Dziennika Związkowego”, Radia WPNA, Związku Narodowego Polskiego i Copernicus Foundation.

 

Na finał były kwiaty i podziękowania od tancerzy dla swoich nauczycieli i choreografów oraz osób pracujących w zespole. Dziękując wszystkim za udział w przygotowaniu koncertu Magdalena Solarz podkreśliła, że duży udział w tym, że dzieci potrafią tak pięknie tańczyć i śpiewać mają nie tylko dzieci i nauczyciele, ale również rodzice, którzy poświęcają wiele czasu, żeby przywozić swoje pociechy na zajęcia i dopingować je do poznawania uroków tańca. Koncert prowadziła Agnieszka Topolska z telewizji “Polsat”, a w kuluarach imprezy można było zaopatrzyć się w książki i najróżniejsze wydawnictwa przygotowane przez Annę Luniewską.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP


(Zdjęcia dostępne są na stronie:  www.newsrp.smugmug.com)

 

Zespół “Wici” prowadzi zapisy do dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej grupy tanecznej. Przyjmujemy dzieci od lat 4 do zespołu “Małe Wici” oraz młodzież i dorosłych tancerzy i tancerki do zespołu “Wici”. Prowadzimy nabór do chóru i kapeli ludowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Zapisy w poniedziałki i środy, od godz. 5:30 do 8:00 wiecz. w “Przybyło’s White Eagle” 6839 N. Milwaukee Ave. w Niles.


Po informacje proszę dzwonić do dyr. art. zespołu Magdaleny Solarz (773) 777–8800.

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*