Spadają ceny ropy naftowej po porozumieniu z Iranem ws. programu nuklearnego

Spadają ceny ropy naftowej po porozumieniu z Iranem ws. programu nuklearnego

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają, to efekt informacji o zawarciu porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego.

fot. Marcelo Sayao/PAP/EPA

fot. Marcelo Sayao/PAP/EPA

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 93,39 dol., czyli o 1,45 dol. mniej.

Po czterech dniach intensywnych negocjacji w Genewie mocarstwa, czyli USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy, osiągnęły w nocy z soboty na niedzielę przejściowe porozumienie z Iranem w kwestiach nuklearnych. Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych.

Zachód, Chiny i Rosja oceniają porozumienie z Iranem jako zadowalające, będące ważnym etapem w rozwiązaniu kwestii kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu i pomocne w unormowaniu relacji z Iranem.

„Spadki cen ropy to spodziewana reakcja na informacje z Iranu” – stwierdził Mark Keenan, ekonomista Societe Generale w Singapurze. Dodał, że „rynek będzie potrzebował jednak więcej dowodów, że to wstępne porozumienie zadziała”.

(PAP)

Categories: Ameryka, Gospodarka

Comments

 1. JASIO
  JASIO 25 listopada, 2013, 23:28

  Dzialac bedzie w gore albo w dol….zalezy od spekulacji bo rekiny finansjery maja pole do popisu….gielda to piekny rynek dla spekulantow…ot takie kadzenie dla leszczy a w wiekszej perspektywie wielkie wzrosty cen ropy bo zarabiac na leszczach trzeba…manipulacja zatacza coraz wiekszy krag….sa chetni do „gry”???

  Reply this comment
 2. Judyta
  Judyta 26 listopada, 2013, 11:56

  Trafiles w samo sedno problemu.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*