Niemcy i Francja za zwiększeniem środków na inwestycje w gospodarce

Niemcy i Francja za zwiększeniem środków na inwestycje w gospodarce

Niemcy i Francja chcą zwiększyć środki na inwestycje w gospodarce, aby zapobiec stagnacji – powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble w poniedziałek po spotkaniu z ministrami gospodarki i finansów Francji, Emmanuelem Macronem i Michelem Sapinem.

Do czasu niemiecko-francuskiego szczytu gospodarczego 1 grudnia oba kraje mają wypracować konkretne propozycje takich inwestycji.

Macron zdystansował się od swojej wcześniejszej propozycji, wyrażonej na łamach poniedziałkowego wydania dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, sugerującej, że Niemcy powinny w celu ożywienia gospodarki w UE przeznaczyć na inwestycje publiczne do 2017 roku 50 mld euro.

„Niczego się nie domagałem, ani nie żądałem” – powiedział Macron, dodając jednak, że Niemcy mają większe możliwości inwestowania niż Francja. Sugestia francuska spotkała się w Berlinie z negatywnym przyjęciem.

Kanclerz Angela Merkel jest przeciwna zwiększaniu inwestycji publicznych. Szefowa rządu Niemiec obawia się, że dodatkowe wydatki mogłyby zagrozić głównemu celowi gospodarczemu, jakim jest osiągnięcie w 2015 roku zrównoważonego budżetu. Berlin jest natomiast gotów do wspierania inwestycji prywatnych.

Udział inwestycji w niemieckim PKB wynosi obecnie 17 proc. Celem rządu jest zwiększenie tego wskaźnika do 20 proc.

Uczestniczący w niemiecko-francuskich rozmowach minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel ostrzegł swoich rodaków przed „odgrywaniem roli prymusa” i „oczernianiem” partnera. W niemieckich mediach w minionych miesiącach pojawiło się wiele krytycznych materiałów o stanie francuskiej gospodarki, przede wszystkim o deficycie budżetowym, który prawdopodobnie również w przyszłym roku przekroczy 3 proc. PKB.

Niemiecki rząd obniżył ostatnio prognozę wzrostu gospodarczego do 1,2 proc. w tym roku i do 1,3 proc. w roku przyszłym. Prognozy dla Francji są jeszcze gorsze. Zdaniem OECD tempo wzrostu w 2014 roku wyniesie tylko 0,4 proc., a w roku 2015 – 1 proc. (PAP)

Na zdjęciu:

Wolfgang Schaeuble fot.Filip Singer/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*