Niemcy. Część pilotów Lufthansy we wtorek znowu zastrajkuje

Niemcy. Część pilotów Lufthansy we wtorek znowu zastrajkuje

W walce o zachowanie przywilejów emerytalnych piloci Lufthansy przeprowadzą we wtorek kolejny strajk, który obejmie w godz. 8-23 wszystkie loty dalekodystansowe z Frankfurtu nad Menem – poinformował związek zawodowy Cockpit. Lufthansa skreśliła 48 lotów.

Największy niemiecki przewoźnik odwołał w związku z zapowiedzianym strajkiem 48 lotów z i do Frankfurtu. 13 z tych lotów miało rozpocząć się już w poniedziałek, wynika z listy zamieszczonej na stronie internetowej Lufthansy – podała agencja dpa. We wtorek nie zostaną zrealizowane m. in. połączenia z Singapurem, Bangkokiem i Chicago.

Jak podał wcześniej Cockpit, pracę przerwą piloci maszyn Airbus A380, Boeing B747, Airbus A330 i Airbus 340. Frankfurt jest największym portem lotniczym w Niemczech.

Rozmowy między przedstawicielami związku zawodowego Cockpit i zarządu największego niemieckiego przewoźnika zakończyły się w czwartek fiaskiem. „Zostaliśmy zmuszeni do podjęcia decyzji (o strajku), ponieważ dyrekcja Lufthansy nie przedłożyła żadnej propozycji mogącej być podstawą do kompromisu” – oświadczyli związkowcy.

Podłożem trwającego od kwietnia konfliktu jest spór o wcześniejsze emerytury. Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają korzystać przeciętnie w wieku 59 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg do średnio 61 lat. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa-Cargo i Germanwings.

W ramach dotychczasowej akcji protestacyjnej piloci Lufthansy i Germanwings strajkowali od początku kwietnia już cztery razy, co spowodowało odwołanie łącznie około 4300 rejsów i perturbacje w podróżowaniu ponad 480 tys. osób. Piąty strajk, który miał 16 września objąć dalekodystansowe połączenia Lufthansy, odwołano po przedstawieniu przez pracodawcę zmodyfikowanej oferty. Wielodniowa dyskusja nad nią okazała się jednak bezowocna.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*