Norwegia. Całkowite zaćmienie Słońca nad archipelagiem Svalbard (ZOBACZ ZDJĘCIA)

 

fot.EPA

fot.EPA

Na wyspach norweskiego archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym piątkowe zaćmienie było szczególną atrakcją, ponieważ Księżyc całkowicie przesłonił tam Słońce, a dzięki bezchmurnej pogodzie to spektakularne zjawisko można było obserwować bez przeszkód.

W mieście Longyearbyen na Spitsbergenie ludzie wiwatowali i klaskali, gdy zapanowały ciemności i na niebie widoczna stała się korona słoneczna – zewnętrzna część atmosfery słonecznej, rozciągająca się miliony kilometrów od Słońca.

Mniej szczęścia mieli mieszkańcy Wysp Owczych (terytorium zależne Danii), gdzie zaćmienie Słońca też było całkowite, ale niestety niewidoczne z powodu gęstej warstwy chmur. Nie przeszkodziło to mieszkańcom miasta Thorshavn na wyspie Streymoy i tysiącom turystów w wiwatowaniu, gdy na kilka minut zrobiło się mniej jasno niż zwykle o tej porze.

Licząc na zobaczenie całkowitego zaćmienia Słońca, turyści, głównie Duńczycy, już przed kilku laty zarezerwowali sobie na 20 marca miejsca w hotelach na Wyspach Owczych. Chmury pokrzyżowały im plany i wielu nie ukrywało rozczarowania.

Svalbard i Wyspy Owcze były jedynymi obszarami lądowymi, na których piątkowe zaćmienie Słońca było całkowite. Poprzednie obserwowano w listopadzie 2012 roku w Australii, a następne – jak informuje amerykańska NASA – będzie w Indonezji w marcu 2016 roku.(PAP)

 • total solar eclipse at Svalbard
 • total solar eclipse at Svalbard
 • total solar eclipse at Svalbard
 • total solar eclipse at Svalbard
 • Partial solar eclipse

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki, Fotonews

Comments

 1. roomba
  roomba 20 marca, 2015, 13:41

  Chciałbym tam kiedyś pojechać, bez zaćmienia 🙂 ale na 2017 na zaćmienie w USA już zbieram $$$

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*