Felieton Głaczyńskiego: Ameryka jako sekundant

Kolejny pojedynek i znów ten sam scenariusz. Mocno pokiereszowana Unia Europejska, pięściarz wagi ciężkiej powoli próbuje wstawać po nokdaunie. Sędzia odliczył do ośmiu i choć zawodnik jeszcze wykazuje chęć do walki, widząc jego posiniaczone oblicze, ma wątpliwości czy pozwolić mu na kontynuowanie starcia. Zawahał się przez moment, spojrzał na zegar – minuty do końca, w końcu krzyknął „fight”.

Burzliwa kariera Unii Europejskiej to przez długi czas zwycięska historia. Efektowne nokauty, walki pokazujące technicznym mistrzostwo, świetną kondycje fizyczną, pojedynki wygrywane skuteczną defensywą. Uznanie na ringach w Europie, na wschodzie, w końcu także w Stanach Zjednoczonych. – To jeden ze zdolniejszych pięściarzy tego pokolenia. Każdy chce, by walczył na jego galach. Przynosi zyski na miarę swoich niemałych umiejętności – mówiły wówczas najbardziej wpływowe persony bokserskiego świata. I nagle koniec. Seria zaskakujących porażek.

Najwięcej do powiedzenia, jak zwykle w takich przypadkach, mieli promotorzy. Znawcy tematu od dawna twierdzili, że Unia Europejska ma ich zbyt wielu. Bogaci i mniej zamożni, każdy chciał rozmnożyć swoje fundusze na zawodniku, który przez długie lata nazywany był maszynką do wygrywania. Tymczasem wraz z kolejnymi niepowodzeniami promotorzy coraz bardziej zaczęli spierać się o metody ocucania dawnego championa. – Dać mu spokój? Pozwolić zakończyć karierę jako zhańbionemu nokautem? Co wtedy z naszymi pieniędzmi? Sam nie przetrwa w konfrontacjach na ringach na wschodzie i za oceanem. A to może skończyć się tragicznie i dla niego, i dla nas – debatowali. Po długich obradach osiągnięto konsensus. – Trzeba go ratować, za dużo w niego zainwestowaliśmy i za dużo mu zawdzięczamy, by ryzykować całkowitą utratę wypracowanej pozycji – powiedział Francuz, jeden z najpoważniejszy graczy. Wszyscy podali sobie ręce, wymienili publicznie uprzejmości i tylko patrzą z rozczarowaniem w oczach na jednego Anglika, który w kluczowym momencie negocjacji powiedział „stop”. – Ja swoich pieniędzy do gnijącej spółki już wkładać nie zamierzam…

Amerykański sekundant, od wieku lat siedzący w tym dochodowym interesie ma mieszane uczucia. Sam w swojej karierze nie raz upadał. Ostatnio jego zawodnicy dostają lanie za laniem. Niektórzy kończą kariery, nieliczni szczęśliwcy, dzięki bogatym promotorom, pompującym w budowanie ich formy gigantyczne fundusze, ratują się przed stoczeniem się w dół rankingów. – Eh, nie mam pomysłu na tą walkę. Pomógłbym temu Europejczykowi. Nawet go lubię. Znamy się tyle lat. Ale sam mam tyle kłopotów, że właściwie nie wiem, po co się jeszcze tu angażuje. Nie wiem… Niech mu lepiej zapłacą, może ożywi się, poczuję większą chęć do zadawania ciosów? Musi sam sobie poradzić, to wciąż jeszcze według mnie fighter z ambicjami. Przestaję rozumieć tę sytuację.

To już jedenasta runda. Jeszcze chwila, jeszcze kilka ciosów, kilka obron i sędzia ogłosi werdykt. Czy przyjmie je na gardę czy wylądują na szczęce? Może jednak ponownie złapie świeżość i ożywi na nowo pięściarskie gale chociażby w tak pożądającej tego Ameryce? Czy spełni się raczej czarny scenariusz zakładający fatalny koniec pięknej kariery i każdy z promotorów zajmie się swoimi sprawami? Na trybunach wrzawa, cudem przebija się dźwięk gongu. Jankes z narożnika krzyczy jeszcze Just do it. Pięściarz już gotowy. Serce rwie go do walki, ale nie trzeba być fachowcem by zauważyć, że ledwo trzyma się na nogach…

Maciej Głaczyński – student Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2007-2010 relacjonował przebieg najważniejszych wydarzeń siatkarskich w kraju. (spotkania ligowe, mecze reprezentacji, europejskie puchary). Pasjonat historii polityki zagranicznej USA.

Categories: Felietony

Comments

  1. Blueblue
    Blueblue 14 grudnia, 2011, 13:38

    Ale o co chodzi? co to za stek informacji? Nie znosze czegos takiego, belkot na miare ksiazki „Zbuki”.

    Reply this comment
    • dissipee
      dissipee 14 grudnia, 2011, 14:28

      to po prostu metafora walki z kryzysem. Widzę, że są problemy z rozumieniem podstawowych środków stylistycznych

      Reply this comment
  2. Anna
    Anna 14 grudnia, 2011, 14:37

    Nie wierze w solidarnosc europejska ,kazdy bedzie ratowal swoj ”tylek” a poki co Polska jak zawsze zostanie wykiwana i wydojona ,a dalej to wole nie prorokowac ,bo dreszcze przechodza na sama mysl.

    Reply this comment
  3. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 14:39

    no tak..ale co wtedy gdy sie okaze ze walka byla ustawiona a zawodnicy robili w przyslowionego konia publicznosc ? pobiegali po ringu , poodbijali sie od band i zakoczyli walke tak jak uzgodnili wczesniej zgarniajac od matolow kase z biletow?

    Reply this comment
  4. Anna
    Anna 14 grudnia, 2011, 14:47

    Przyznaje sie do bledu ,zawsze stalam po stronie Tuska bo chcialam wierzyc aby Polska w koncu wyrwala sie spod kurateli sowieckiej ,ale teraz coraz wiecej widze ze bedziemy zalezni od kurateli niemieckiej .

    Reply this comment
    • Charlie_Charlie
      Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 15:39

      ale pisowski belkot…jak zwykle ten sam zalosny tekst na wstepie: ” glosowalam na PO ale..” albo „nie jestem sympatykiem PISu ale tusk to dran…” . kiedy wy zrozumiecie ze 6 razy ludzie powiedzieli ” wam juz dziekujemy”. juz zakonczyliscie spiewki o katastrofie ze bomby prozniowe i rozpylanie mgly terza bedziecie pieprzyc o sprzedazy polski przez sikorskiego …
      moze pomozcie sobie sami i glosujcie za eutanazja

      Reply this comment
  5. kicia
    kicia 14 grudnia, 2011, 14:48

    nie lubie boksu… 🙁

    Reply this comment
  6. Ewa
    Ewa 14 grudnia, 2011, 14:57

    Nie daj Boze kurateli sowiecko -niemieckiej za cichym przyzwoleniem amerykanskim jak to mialo miejsce w przeszlosci ,i oby historia sie juz nigdy nie powtorzyla bo nie wyglada to optymistycznie dla Polski.

    Reply this comment
  7. Adam
    Adam 14 grudnia, 2011, 15:23

    Pokojowo i poslusznie oddadza Polske pod rzady innych”sojusznikow” niestety autonomia Polski sie skonczy ,a jaka bedzie rzeczywistosc to latwo przewidziec.

    Reply this comment
  8. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 15:41

    i teraz zaloguj 4 nick i napisz jako Zenek ze komorowski to agent…
    rzygac sie chce gdy sie patrzy na te prymitywne rodem z onetu wklejki

    Reply this comment
    • Anna
      Anna 14 grudnia, 2011, 16:07

      Nie wiem Charlie skad u Ciebie pernamentana zlosc i notoryczny atak na dyskutantow ,frustracja poniekad jest u kazdego czlowieka ale to nie znaczy ze kazdy ma prawo sie wyzywac na drugich ,jesli maja zdanie nieco inne od Twojego ,troche kultury i oglady wnioslo by bardziej mertyoryczna i pozyteczniejsza dyskusje.A tak mamy tylko polskie piekielko.

      Reply this comment
      • Charlie_Charlie
        Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 16:19

        zawsze bylem jestem i bede bezlitosny dla sekciarzy pisowskich, kazdy kto jest na tym forum zna moj poglad w tej sprawie. do czasu dopoki nikt nie porusza tematow polityki polskiej ja rowniez tego nie robie. a ty kochany kolego ( slodki zenski nick) jestes klasycznym, jaskrawym przykladem pisowskiego szczura zerujacego na kilu nickach, ogolnie znanego na onecie od lat, ostatnie czasy facebook z pseudokontami ). na takich portalach macie wyzerke gdyz nikt nie publikuje numeru IP dlatego mozesz za chwile miec 7 nickow i udawac rozwinieta dyskusje, ale moj nosek wyczuwa na mile kazdego pisowskiego skunksa jakim ty wlasnie jestes. wiec jesli chcesz swoja opinie wyrazac – masz prawo- ja jako polonijny gbur i prostak wyraze swoja w taki sposob jaki ja uwazam za stosowne a nie w taki jak tobie by sie marzylo. dzieci beda sie o waz zyebki uczyc w szkolach, nikt tak jak kaczynscy nie sklocil narodu, nie wylal tyle pomyji co oni , to jedyne co potrafili zrobic- psuc i sklocac.tak wiec pisuarze – wynocha na onet

        Reply this comment
        • Adam
          Adam 14 grudnia, 2011, 16:43

          Widze czlowieku ze Twoja wyobraznia Cie ponosi i zabawiasz sie w ”dedektywa” a tak naprawde to kazdy czlowiek moze swoja opinie wyrazic na tym portalu bez zadnych podtekstow i manipulacji.Nikt na emigracjiz reguly nie ma zadnego wplywu na sytuacje w Polsce ,lecz kazdy czlowiek po to ma rozum aby wyciagal wnioski i sie nimi dzieli z innymi rodakami .I zapewniam Cie ze nie sympatyzuje z zadna partia polityczna w Polsce gdyz nawet nie glosuje ,bo uwazam to za bezsensowne skoro nie zyje w Polsce wiec nie mam prawa sie do tego mieszac .Niepokoi mnie jednak to co sie dzieje w swiecie szczegolnie w USA i UE a przez to dotyczy szczegolnie Polski i stad te moje spostrzezenia.Nie mam zwyczaju sie tlumaczyc ale tym razem to zrobie ,abys czlowieku zrozumial ze mie kazdy musi byc agresywny i podejrzliwy tak ja Ty niczym KGB.

          Reply this comment
          • Charlie_Charlie
            Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 17:03

            odpisujesz jako adam a pisalem do anny 🙂
            przeczytaj raz jeszcze bez nerwow moj tekst i doczytasz ze ja wcale nie zabranim ci wyrazania ci wlasnej opinii. ale i ty mi daj mozliwosc komentowania tego w taki sposob jaki ja uznaje za wlasciwy. czytajac ciebie jaki ty apolityczny jestes,najnormalniej w swiecie sie rozczulilem, moje lzy leca mi na koszule z napisem….( to taka spiewka fronczewskiego, lepsza od tej ktora ty chcesz mnie nakarmic)

          • Rysiek
            Rysiek 14 grudnia, 2011, 17:34

            Czarus znow pobudzony na portalu ,nie ma kto biedaka podudzic w bejsmencie na Belmoncie ,posucha bije w dekiel na gorze i dole .

        • klim z chicago
          klim z chicago 14 grudnia, 2011, 18:56

          hej, Charlie , spokojnie, z moich obserwacji wynika ze to wlasnie ludzie z PO sklucaja ludzi i zieja nienawiscia, a przypisuja to PiS-owi.Posluchaj sobie wypowiedzi Niesiolowskiego, Palikota jak byl jeszcze w PO albo Sikorskiego o „wycinaniu watach”.

          Reply this comment
          • Charlie_Charlie
            Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 20:09

            klimek skoro wspominasz ze palikot by z po to warto wspomniec ze sikorski bym ministrem w rzadzie pis-u 🙂 niesilowski to wali was pisiory po waszych durnych lbach i to was boli. i tak trzymac, jestem jego fanem.

          • klim z chicago
            klim z chicago 14 grudnia, 2011, 21:05

            Charlie jak jestes fanem Niesiolowskiego, wiec to Ty wraz z nim siejesz nienawisc, a przypisujesz ja pisowcom.

          • Charlie_Charlie
            Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 21:17

            a ty jesli jestes fanem kaczynkiego oznacza ze golisz sobie nogi. dobre porownanie? sorka klimek ale na szczescie wiekszosc ludzi uwaza podobnie jak ja i 6 raz wyrazila to w wyborach. kiedy wy to w koncu pojmiecie ze wasze poparcie juz nie rosnie tylko spada , taka jest tendencja, wyginiecie jak plankton w wysychajacej kaluzy ( cyt z niesiolowskiego dot lpr-u). juz nie macie pojecia kogo opluc posadzic o agenturalnosc zydostwo masonerie, straszenie kondominium ruskim nie wyszlo zaczyna sie straszenie niemcami na szczescie wygwizadli was na starcie. tu w tym grajdolku jakim jest chicago zrobiliscie sobie sekciarski klubik pisu ale to wlasnie pokazuje jak daleko wy – nie ja – jestescie poza rzeczywistoscia – porownajcie z wynikami

          • klim z chicago
            klim z chicago 14 grudnia, 2011, 21:48

            ja nog nie gole i nie wiedziale ze Kaczynski to robi, ale gwoli sprostowania, fanem jego nie jestem, ani Pis-u, mimo to uwazam ich za „mniejsze zlo” niz PO, SLD i PSL.Ale zdaje mi sie ze juz ci kiedys o tym pisalem.

          • Charlie_Charlie
            Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 22:02

            masz prawo uwazac ich za mniejsze zlo. na cale szczescie wiekszosc ludzi uwaza inaczej dlatego moge byc dumny z polski a nie sie za nia wstydzic.kiedys was sie bali w europie, dzisiaj widza ze jestescie niegroznym folklorem- ot taka cepelia

      • Adam
        Adam 14 grudnia, 2011, 16:25

        Bo to tylko potwirdza stereotyp zacietego Polaka ,ze jedno co potrafimy to wzajemnie sie tempic i atakowac ,dlatego niestety ale Polacy widocznie musza miec nad soba ”obcy bat”zeby zachowywac sie jak czlowiekowi przystoi.

        Reply this comment
        • Charlie_Charlie
          Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 16:32

          jeszcze czekamy na Ewe 🙂
          bat to wy pisuarowskie swiry powinniscie miec nad wlasna dooopa , wy patrioci za dyche, wy katolicy za dyche , zwykle szuje narodowe tym co faktycznie jestescie.

          Reply this comment
          • GORAL
            GORAL 14 grudnia, 2011, 21:05

            Dawny kzet a obecny charlie ty jestes anormal,idz sie lecz schizofreniku!

          • Charlie_Charlie
            Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 21:19

            odkryles uklad ! 🙂
            to napisz kim jeszcze bylem zeby pokazac ze jestes gosciowa a nie pastuch z archerka

          • Charlie_Charlie
            Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 21:24

            i jeszcze „anormal” 🙂 fajnie 🙂
            normalny – anormalny
            ladny – aladny
            smialy- asmialy
            brzydki – abrzydki
            tak goral, pisz moze po goralsku nastepnym razem 🙂

          • GORAL
            GORAL 14 grudnia, 2011, 21:53

            Charlie pytasz kim byles?…powiem ci kim jestes…zwyczajnym zakompleksionym podwarszawsim wsiokiem,gratuluje twojej rodzinie takiego matola na codzien:))

          • Charlie_Charlie
            Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 22:00

            goral nie rozsmieszaj mnie pastuchu 🙂 zaczales z zalem sciskajacym twoje tluste zady pisac o warszawiaku i mokotowie a teraz wypisujesz ze ja jestem zakompleksiony? 🙂 pisalem ci- do ojca miej pretensje ze cie gdzies w bacowce splodzil . i jeszcze jedno – musisz byc smierdzacym leniem lub glabem ( lub co prawdopodobne jedno i drugie) zeby pisac 3 godziny o mokotowie a na koniec napisac o podwarszawskiej wiosce. doucz sie tluku nim zaczniesz dyskusje.

  9. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 16:34

    przestan pajacu sie produkowac bo nawet dziecko ze slabym wzrokiem widzi ze ten belkot jest tym samym brudnym paluchem wystukany

    Reply this comment
    • Ewa.
      Ewa. 14 grudnia, 2011, 16:58

      Charlie zniechecasz ludzii do dyskusji ,ludzie chca podyskutowac a nie wzajemnie sie atakowac.

      Reply this comment
      • Charlie_Charlie
        Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 17:55

        zniechecam do czego? ty to dyskusja pisuarze nazywasz? sam ze soba bedziesz dyskutowac? wodke tez do lusterka pijesz? powiedzialem wynocha na onet, tam zrobiliscie sobie bagno w ktorym kochacie sie tarzac.

        Reply this comment
        • Rysiek
          Rysiek 14 grudnia, 2011, 18:15

          Czarus masz jakas obsesje na swoim punkcie ,moze zabaw sie w szpiega na Belmoncie tylko komu to potrzebne ,swirze ..!!!!!!!!!!!

          Reply this comment
  10. Brian
    Brian 14 grudnia, 2011, 17:16

    Rozpad UE to kwestia czasu, chca drugiej federacji, podobnej do USA ale to jest nie mozliwe z oczywistych wzgledow.

    Reply this comment
    • Tomek
      Tomek 14 grudnia, 2011, 17:28

      Wszystko idzie w tym kierunku ze tak sie stanie,juz nawet w Polsce o tym sie oficjalnie mowi.Ludzie starsi z bolem serca to przyjma id ozyja , ale co z mlodym pokoleniem???.

      Reply this comment
  11. Anna
    Anna 14 grudnia, 2011, 17:59

    Dzisiaj slyszalam w tv ze Polska z czasem nie bedzie miala alternatywy i sila rzeczy bedziemy musieli przylaczyc sie do federacji panstw europejskich ,automatycznie tracac autonomie i bedzie Polska zarzadzana przez prezydenta ktory bedzie wybrany przez federacje.

    Reply this comment
  12. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 18:04

    no prosze ! jest i rysiel vel ciekawy vel obserwator i bog wie co jeszcze. zapowiada sie zlot troli 🙂 skrzykneli sie chyba 🙂

    Reply this comment
  13. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 18:56

    niezalezny jakos dziwnie sie uaktywniles dzisiaj..i plodobnie jak rysio i obserwot i ciekawy – tylko jeczysz ” carus, carus, carus”. zloz jedno zdanie do kupy zeby bylo co czytac bo tak beczysz tylko carus+ 2 slowka

    Reply this comment
  14. Ryszard
    Ryszard 14 grudnia, 2011, 20:21

    Przeczytałem to, co napisał Charlie, ale robił to chyba na podwójnym gazie, bo nawet swoje imię powtarza dwa razy. Poza tym ten plugawy język, którym się posługuje, a administrator strony Informacje USA to toleruje. Jakim prawem administrator pozwala, aby ktoś taki obrażał innych czytelników. Wszystko wskazuje na to, że Charlie jest aparatczykiem, który ma za zadanie obrażać wszystkich, którzy nie głosowali na Tuska. Język i zwyczaje Charliego wskazują, że jest spokrewniony z Niesiołowskim, Palikotem lub innym „politykiem” Platformy. Charlie nie potrafi nawet poprawnie, bez błędów ortograficznych, napisać paru słów. Nie potrafi nawet zainstalować w swoim komputerze polskiej czcionki, a udaje erudytę.
    Swoją drogą, to p. Maciej Głaczyński – student Uniwersytetu Jagiellońskiego – też napisał swój tekst z błędami, w przecież studia na takiej uczelni do czegoś zobowiązują.

    Reply this comment
    • Charlie_Charlie
      Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 22:10

      na co liczyles pisowski bojowkarzu ze mozesz siac tania propagande i tutaj? chcialbys, ale sie nie udalo. zaloz nastepnym razem 30 nickow i „pokazcie” ze was jest duzo a charlie jeden. napisz jeszcze do konsulatu ( cos w stylu „uprzejmnie donosze”) ze jest taki poloniny portal ktory toleruje charliego…
      co do polskiej czcionki charlie pisal wielokrotnie, co do jezyka- charlie pisze tak zeby takie tluki jak ty to zrozumialy, co do plugawego jezyka- jezyk wulgarny jest zabroniony a wulgaryzmow w jezyku charliego nie zobaczysz…slowa „dekle, tluki” sa niczym poezja w poronaniu z tym co chcialbym o takich cieciach napisac. podsumowujac- nie wroze twoim pisuarowskiej propagandzie latwej drogi . oczywiscie do czasu dopoki ja bede mogl cos napisac wiec zadzwon do lusienki moze jakas akcyjke zbiorowych listow zrobicie, ona napisze tekst wy wydrukujecie i adminowi strony przeslecie 🙂

      Reply this comment
  15. Brian
    Brian 14 grudnia, 2011, 20:51

    Moim zdaniem jesli ludzie nie beda sie godzic na nizszy poziom zycia to czeka nas wojna, bo w tym wypadku nie bedzie innego rozwiazania.

    Reply this comment
  16. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 21:25

    gdzie sie podzialy Ewy, Adasie , Anie …
    bojowkarz pisowski 🙂

    Reply this comment
  17. ciekawy
    ciekawy 14 grudnia, 2011, 22:22

    czarus wzywales mnie -czuje sie zaszczycony .jest tylko jedno -ale- po co sie tyle wysilasz szanuj swoje zwieracze bo co brzydko pachnie w twojej suterenie

    Reply this comment
  18. Dupa Jas,czerwone organki
    Dupa Jas,czerwone organki 14 grudnia, 2011, 22:29

    Nie chce sie podpisywac bo za chwile mi sie dostanie ale nie moge wytrzymac docinek”Charlie_Charlie” od dluzszego czasu cie obserwuje i stwierdzam ze jestes prostak i wiekszy cap jak sobie to wyobrazasz a inteligenja rowna zeru.Masz pretensje do wszystkich i o wszystko chcesz byc najmadrzejszy a to naprawde niczyja wina ze jak byles maly to spadles z nocniczka i uszkodziles sobie glowke.Wybiez sie moze do psychologa bo ty naprawde masz jakies zaburzenia.Zycze szybkiego powrotu do zdrowia.

    Reply this comment
    • Charlie_Charlie
      Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 22:40

      czy ja piszac takim jezykiem jak wyzej chce robic z siebie inteligenta?
      wy sie dzieciaki gubicie nawet w tak prostych tekstach, zwolajcie jeszcze pol belmontu moze wam sie powiedzie, ale dajcie mi pospac, mysliscie ze ja mam jakis dyzur do zabawiania was na necie?

      Reply this comment
      • ciekawy
        ciekawy 14 grudnia, 2011, 22:52

        tak czarus masz dyzur ..gdyz ta niesforna biegunka po lewatywce nie daje ci zasnac

        Reply this comment
    • Anna
      Anna 15 grudnia, 2011, 13:40

      Takim osobnikom psychicznym typu Charlie [ale mowimy o czlowieku]nie daje sie satysfakcji z tego ze Cie ponosi ,bo on ma satysfakcje ze swojego chamstwa i prostactwa ,takich najlepiej omijac szerokim lukiem bo do dyskusji nalezy miec ludzi na poziomie a w tym przypadku szkoda czasu i energi , to beznadziejny przypadek.

      Reply this comment
  19. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 22:47

    ok pierniki, teraz charlie idzie na tzw „oczko” wy sie najlepiejzdzwoncie i cos zbiorowego stworzcie bo w pojedynke to bidaki kiepsciutko….jutro postaram sie wasze lezki powycierac z zapyzialych policzkow 🙂 a teraz spac!

    Reply this comment
  20. jas fasola
    jas fasola 15 grudnia, 2011, 04:51

    charlie daj spokoj, tu „rodzinny biznes polityczny” jest))

    Reply this comment
  21. jas fasola
    jas fasola 15 grudnia, 2011, 07:03

    czy Ty nie rozumiesz ze wiekszosc Polonii to pisowska mafia, ktorej jak P.Kaczynskiemu trudno sie pogodzic z porazka?Wiec ublizaja,protestuja,obrazaja sie i wszystkich.

    Reply this comment
  22. nerwus
    nerwus 15 grudnia, 2011, 10:15

    Wywiad izraelski placi swoim ludziom, zeby siali propagande na roznych portalach i przyczyniali sie do budowy rzeczywistosci. Dlaczego SB, nie robi klawiatura Charlie’ego, tego samego?

    Jeszcze, aby pisal cos madrego. Kreuje sie na intelektualiste, broniacego sie przed fala „pisuarskiej” glupoty. Tymczasem nie jest zadnym intelektualista, a w dodatku uzywa ciagle mowy nienawisci, ktora przypisuje PiS – owi albo jego zwolennikom.

    Jestem z Polski i wiem, kto jest kim. W Polsce faktycznie PO, Ruchy Palikota i SLD, uchodza za konformistyczne partie, przyciagajace do siebie elektorat umiarkowany i inteligencje. Ale tak naprawde problem polega na tym, ze poziom tego tzw. inteligenta, jest zastraszajaco niski. Ludzie w Polsce sa malo swiadomi swego realnego miejsca w rzeczywistosci i wyzwan przed ktorymi stoja. Potrzeba jest budowa nowej silnej klasy sredniej. PiS podejmuje od jakiegos czasu tego proby i jest przez to atakowany. Ale byc moze wyzwanie zostalo rozpoczete od niewlasciwej strony. Problemem PiS i innych organizacji narodowych, jest faktyczny niedobor wykwalifikowanuch i swiadomych kadr. Niezbedna jest przede wszystkim praca u podstaw.

    Jednak nie wierzcie w slowa Charlie’ego o jakims rozsadnym PO. To zwykli zdrajcy i sprzedawczyki mafijne. Po prostu obecny poziom polskich elit i elektoratu jest zastraszajaco niski. Przyczynila sie do tego z pewnoscia dominacja salonowego srodowiska na rynku medialnym. Ale to nie jedyny powod.

    Nie mam tutaj czasu na dluzsza dyskusje z Charlie, ale w gruncie rzeczy nie obawiajcie sie jego opinii, bo wcale nie wybijaja sie ponad zwykla przecietnosc. Jest tak mocny, jak establishment III RP…

    Reply this comment
  23. nerwus
    nerwus 15 grudnia, 2011, 10:20

    I na koniec jeszcze tylko apeluje o pomoc finansowa dla polskich organizacji niepodleglosciowych, a takze zbiorke amerykanskiej polonii i wykorzystanie wplywow tamtejszego lobby do podjecia krokow w kierunku budowy niezaleznych mediow w Polsce. To jest nam teraz najbardziej potrzebne.

    Reply this comment
    • Charlie_Charlie
      Charlie_Charlie 15 grudnia, 2011, 10:29

      ja z takimi skrertynialymi „prawdziwymi polakami” poradze sobie w chicagolandii, bogu dziekowac ze rodacy w polsce dali wam kopa w wasze zardzewiale doopska i jedynie co dzisiaj mozecie to pomaszerowac po ulicach wawy. a wywiadu izraelskiego zydostwa i masonerii to w to nie mieszaj bo to spiewka z lat 90tych. teraz przerabiana jest „opcja niemiecka” wiec lepiej napisz ze moje imie to helmut lub hans …..
      wy jestescie serio chorzy psychicznie 🙂 polscy ulani z belmontu 🙂

      Reply this comment
      • GORAL
        GORAL 15 grudnia, 2011, 13:07

        Kazdy schizofrenik taki jak walniety w czolo Charlie mowi ze jast zdrowy:)))Pomylony i poplatany pajac splodzony przypadkowo w odruchu pijackiego pozadania jego przypadkowych rodzicow.Musiales miec trudne dziecinstwo wsioku zamieszkaly pozniej na Mokotowie.Przyznaj sie pajacu ile razy dostales po mordzie za swoj wyglad i zachowanie?Z tamtad uciekles a teraz tutaj plujesz na Polakow gnido wiejsko=mokotowska.Forumowicze powinni ignorowac twoje wpisy i sprawic abys sobie pierdzial w domu jak ci rodzinka pozwoli prostaku!!!

        Reply this comment
        • Anna
          Anna 15 grudnia, 2011, 13:50

          Goral spokojnie ,szanuj zdrowie ,przeciez ”charlie ” taki POpieprzeniec ze jego partia u wladzy a on siedzi na emigracji ,nic tu po nim ani tam taki zwykly lysol albo uliczny dresiarz ,co tylko patrzy gdzieby tu zadyme zrobic ,tyle ze w Ameryce jelop nie podskoczy to szczeka na portalu ,tyle psycholowi zostalo.

          Reply this comment
  24. NeoQubit
    NeoQubit 15 grudnia, 2011, 14:15

    i po temacie, ok., niech i tak będzie,
    to był ostatni tu wpis, :-)powodzenia
    USAmeryka & Europa, w idei pro futuro

    Reply this comment
  25. Adam
    Adam 15 grudnia, 2011, 14:35

    Polska traci suwerennosc ,i niestety ta sa fakty ,jestem zupelnie apolityczna ale kazdy widzi co sie dzieje z dnia na dzien w swiecie ,a takze i w Polsce.Pozyczamy pieniadze mocarstwom miedzy innymi USA i Niemcom ,gdzie jest wiecej jak pewne ze nigdy ich nie odzyskamy .Nie mowiac juz o tym ze co dostalismy od UE teraz oddajemy z nawiazka .Anglia ma napewno swoj narodowy interes ze sie odizolowala od UE ,bo wie jakie beda tego skutki .Bulgaria co chciala to uzyskala od UE ale w udzielaniu pozyczki nie bierze udzialu zaslaniajac sie ubostwem.Tylko Polska jak zawsze honorowo partycypuje w udzielaniu pozyczek miedzy innymi Niemcom ,choc wiadomo ze one zrobily olbrzymie majatki na tym interesie ,nie wspominajac juz regionach ktore sa przez nich kompletnie wykupione za grosze .To wszystko ”zawdzieczamy”polityce Tuska i jego pro-niemieckim preferencjom .Taka jest POLSKA PRAWDA ,a historia pokaze co dalej ,choc latwo to mozna przewidziec.

    Reply this comment
    • klim z chicago
      klim z chicago 15 grudnia, 2011, 15:18

      Polska to bogaty kraj moze pieniadze pozyczac.Jak ktos pojdze do Ambasady USA prosic o wize i nie beda chcieli mu dac, to niech powie konsulowi, ze wlasnie pozyczylismy USA pieniadze i jestesmy bogatszym krajem.

      Reply this comment
      • Obserwator
        Obserwator 15 grudnia, 2011, 15:42

        To jest nie do pojecia i przyjecia ,stocznie ,przemysl albo w wiekszosci zamkniety albo wykupiony przez zachod ,banki sprzedane w obce rece ,teraz ruszamy rezerwy narodowe lacznie ze zlotem zeby ratowac kryzys mocarstw miedzy innymi Niemiec i USA ,nie mowiac ze Izrael az rece zaciera na tym interesie .Dajemy swoje rezerwy pod nazwa ”pozyczek”na ”zlotym talerzu” i dalej zebrzemy o wizy do USA .Polityka PO nie egzekwuje praw dla swoich obywateli ,zawsze jest cos za cos ale PO niestety gra tylko na efekciarstwo , jestesmy tylko sekundantami w Europie i w USA i .Wszystkie fundusze co dostalismy na inwestycje w Polsce teraz zwracamy bo przeciez musimy byc solidarni ,tylko ze jakos ta solidarnosc zawsze dziala w jedna strone ,zawsze tylko jestesmy slugusami zachodu a przez to nigdy nie bedziemy liczacym sie narodem w oczach swiata.

        Reply this comment
    • Charlie_Charlie
      Charlie_Charlie 15 grudnia, 2011, 17:24

      adma piszesz „jestem zupelnie apolityczna” – zapomniales ze teraz jestes adasiem a nie ewa lub anna 🙂 oszszszszywiscie to literowka bo nikt na 2 lub 3 nickach nie jedzie. nie- absolutnie nie !
      🙂
      wy gamonie nawet tu sie gubicie a chcecie rady dawac jak polska rzadzic …

      Reply this comment
    • Anna
      Anna 15 grudnia, 2011, 18:27

      Napisalam ja Anna a Adam to moj maz ,trudno zrozumiec ze ludzie zyja w parach? nie mam ochoty ani powodu z Toba sie bawic w dziecinne podchody,a Twoja obsesyjna podejrzliwosc tylko swiadczy o Twoich zaburzeniach i kompleksach.Za trudne to Charlie dla Ciebie ze ludzie sa malzenstwem i uzywaja wspolny komputer?.

      Reply this comment
  26. Obserwator
    Obserwator 15 grudnia, 2011, 15:26

    Polske tak POlitycy PO POprowadzili ze dzisiaj jest PO POLSCE !!!!!!!

    Reply this comment
  27. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 15 grudnia, 2011, 17:22

    pisuary tak sie nakrecily ze cala dobe klikali 🙂
    obserwator- ktora stocznie sprzedala platforma? niedawno zarzutem bylo ze wlasnie nie sprzedala inwestorowi katarskiemu, a stocznie gdanska kaczynski sprzedal ukrainskim golasom bo 3 lata temu juz im sie kasa skonczyla.
    od 90 lat polska byla sprzedawana i okradana. w tym czasie sp lech kaczynksi pelnil funkcje min: prezesa najwyzszej izby kontroli ( 🙂 ) a takze ministra sprawiedliwosci ( 🙂 ). tyle lat przy korycie ministerialnym , kasa co miesiac na konto i nic? najwyzsza izba kontroli, ministerstwo sprawiedliwosci….dziekuje, tyle w temacie

    Reply this comment
  28. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 15 grudnia, 2011, 17:25

    ok, teraz charlie idzie sie zrelaksowac na 2 godzinki , wy w tym czasie macie okazje ukojenia nerwow i nauki tekstu gdyz od jutra bede3 pytal wyrywkowo z jego znajomosci
    http://www.youtube.com/watch?v=8BxqLLqv49A&feature=related
    jak wroce postaram sie otrzec te lzy tutaj wylane

    Reply this comment
  29. jas fasola
    jas fasola 16 grudnia, 2011, 15:46

    nie ma szans na kompromis w ‚zadnym temacie”zatem wszystkim z tematami i bez. zycze milych i pogodnych Swiat Bozego Narodzenia.W gronie gdzie sa kompromisy , spokoj i nie ma miejsca na chamstwo.Wesolych Swiat.A taze Szczesliwego 2012Roku bez „koncow Swiata”

    Reply this comment
  30. bezdomny pies
    bezdomny pies 17 grudnia, 2011, 16:56

    ktos tu lizaki rzucal na ulice,ale z cukrem czy bez?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*