REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumPrzeciw stanom zapalnym

Przeciw stanom zapalnym

-

Żeby zdrowym być

Dorota Feluś

REKLAMA


Stany zapalne, zwłaszcza te przewlekłe leżą u podstaw przedwczesnego starzenia się organizmu, poważnych chorób chronicznych i raka. Można im zapobiegać odpowiednią dietą. Taką zaleca dr Andrew Weil.

 

Medycyna integracyjna dr Weila

70-letni dr Andrew Weil jest absolwentem Harvard Medical School. Ma również na koncie stopień AB w biologii (botanika), zdobyty na Uniwersytecie Harvardzkim. Jest profesorem klinicznym medycyny wewnętrznej oraz założycielem i dyrektorem Arizona Center for Integrative Medicine przy University of Arizona Health Sciences w Tuscon, gdzie szkoli nowe pokolenie lekarzy, którzy w praktyce łączą zdobycze medycyny alternatywnej i konwencjonalnej. Niedawno założył niedochodową organizację, The Polaris Foundation. Jest autorem wielu książek cieszących sie ogromnym powodzeniem. Są to: Spontaneous Healing, 8 Weeks to Optimum Health, Eating Well for Optimum Health, The Healthy Kitchen, Healthy Aging, and Why Our Health Matters.

 

Dr Weil jest wielkim poplecznikiem przekonania, wyrażanego już przez lekarzy starożytnych, że jedzenie może być lekarstwem. Od kilku lat propaguje on dietę mającą na celu chronić organizm przed stanami zapalnymi. Jej ogólne zasady są proste. Należy:

 

• celować w różnorodność,

 

• włączać tak dużo świeżych produktów jak to możliwe,

 

• minimalizować tzw. fast food i produkty przetworzone,

 

• podstawą posiłków uczynić warzywa i owoce.

 

Cztery kroki

 

Na początek dr Weil zaleca przedsięwzięcie czterech prostych kroków.

 

Krok pierwszy:

 

Przyjrzyj się uważnie spożywanym przez siebie węglowodanom. Większość z nich w twojej diecie powinna mieć postać produktów mniej przetworzonych, poddanych minimalnej obróbce zapewniającej trwałość (produkty, które mają długi termin przydatności, zawierają zwykle konserwanty, z których wiele sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i nowotworowych) i charakteryzować się niskim wskaźnikiem indeksu glikemicznego. Możesz to osiągnąć poprzez zastąpienie klasycznych przekąsek (zazwyczaj zawierających w swoim składzie mąkę pszenną i cukier) produktami pełnoziarnistymi, fasolą, słodkimi ziemniakami i dynią.

 

Krok drugi:

Wprowadź zmianę oleju do smażenia i gotowania. W miejsce najbardziej popularnych olejów – słonecznikowego, bawełnianego, kukurydzianego, margaryny czy też mieszanki olejów roślinnych – wprowadź olej z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. Równie korzystnym dla organizmu olejem, ale o bardziej neutralnym smaku, będzie olej rzepakowy.

 

Krok trzeci:

Zdecydowanie ogranicz spożycie białka pochodzenia zwierzęcego. Wyjątek stanowią tu ryby (np. bogaty w omega-3 łosoś żyjący na dziko, najlepszy z Alaski i Norwegii oraz śledzie i makrele) i organiczne produkty mleczne. Można bez problemu zastąpić mięso białkiem pochodzenia roślinnego, które w dużych ilościach występuje w fasoli, grochu i produktach sojowych.

 

Przygotowując posiłki używaj jak najwięcej imbiru, kurkumy i curry, bo wykazują one silne działanie przeciwzapalne.

 

Krok czwarty:

Jedz więcej błonnika. Pamiętaj jednak, by ilość błonnika dostarczanego organizmowi zwiększać powoli i stopniowo. Pozwoli to uniknąć przykrych czasem efektów ubocznych, w tym nadmiernych wzdęć. Celem powinno być 40 gramów dziennie. Można to zrobić, zwiększając spożycie produktów pełnoziarnistych, owoców (zwłaszcza borówek, jagód, malin, brusznic i wszelkiego rodzaju jeżyn) i warzyw. Najlepsze są owoce i warzywa w nasyconych barwach – żółte, pomarańczowe, czerwone i granatowe oraz zielone warzywa liściaste. Dodatkowo, zawierają one dużą ilość przeciwutleniaczy.

REKLAMA

2091132487 views

REKLAMA

2091132804 views

REKLAMA

2092929266 views

REKLAMA

2091133089 views

REKLAMA

2091133239 views

REKLAMA

2091133385 views