W Rosemont trwa szczyt Archidiecezji Chicagowskiej

W Rosemont trwa szczyt Archidiecezji Chicagowskiej

Dwudniowy szczyt archidiecezji chicagowskiej pod hasłem Renew My Church rozpoczął się w poniedziałek w podmiejskim Rosemont. Wydarzeniu skupiającym się na reorganizacji parafii przewodniczy chicagowski kardynał Blase Cupich.

W dwudniowym szczycie, odbywającym się w dniach 1-2 października w Rosemont Convention Center, weźmie udział około dwa tysiące katolików. Na spotkanie zaproszeni są proboszczowie i liderzy wszystkich chicagowskich parafii. Dyskutowane jest m.in. zamykanie i łączenie parafii w ramach programu Renew My Church.

Inicjatywa Renew My Church, ogłoszona przez kardynała Blase’a Cupicha w lutym 2016 roku, zakłada restrukturyzację parafii w związku ze spadającą liczbą wiernych, niedoborem księży, problemami finansowymi i budynkami kościelnymi wymagającymi poważnych remontów.

Szacuje się, że do końca 2030 roku w archidiecezji będzie tylko 240 księży na 336 obecnych parafii. Obecnie jest 750 duchownych, z emerytowanymi kapłanami włącznie. Dla porównania, w latach 80. Chicago miało ponad 1260 duszpasterzy.

(jm)

Na zdjęciu: Archidiecezja Chicago fot.wcedward/Flickr

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*