Podatek przedmiotem badań uniwersyteckich

fot.Pixabay.com

2,5 mln dol. otrzymali naukowcy z University of Illinois w Chicago, by przeprowadzić badania dotyczące wpływu podatku od napojów wysokosłodzonych w powiecie Cook na zdrowie mieszkańców. Niemożliwe? A jednak prawda. Badanie zaplanowano na trzy lata dzięki grantowi fundacji należącej do Michaela Bloomberga.

Naukowcy z wydziału zdrowia publicznego UIC otrzymali pieniądze z charytatywnej organizacji Bloomberg Philanthropies, fundacji byłego burmistrza Nowego Jorku i orędownika zdrowego odżywiania.

UIC będzie wykonywać badania porównawcze w oparciu o dane z Oakland w Kalifornii, gdzie w zeszłym roku mieszkańcy zaakceptowali taki podatek. Naukowcy pod lupę wezmą jego wpływ na zdrowie, zatrudnienie, ceny i wyjazdy poza granice stanu po zakupy. W ciągu trzech lat UIC będzie monitorować 2,5 tys respondentów w wieku od 18 do 64 lat.

Naturalnie, jeśli 10 października podczas zaplanowanego w radzie powiatowej głosowania podatek zostanie odwołany, badania nie dojdą do skutku.

Miliarder, były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg jest zaangażowany w kampanię na rzecz zdrowego żywienia. Bloomberg poparł pomysł opodatkowania słodkich napojów w powiecie Cook.

Zgodnie z danymi szacunkowymi, podatek wynoszący centa za uncję płynu ma przynieść kasie powiatu Cook 70 mln dol. w tym roku i 200 mln dol. w przyszłym. Podatek oryginalnie miał być naliczany tylko od wysokosłodzonych, niezdrowych napojów, ale ostatecznie objęto nim inne rodzaje napojów, za wyjątkiem wody, mleka, niesłodzonych soków i alkoholu.

(tz, ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. Aga
  Aga 25 września, 2017, 19:10

  Dla mnie ten podatek jest smieszny albo raczej niezbyt dopracowany, przyklad:
  Ta sama firma
  – 100% sok jablkowy – na bazie koncentratu ( zawartosc 27g cukru ) sprzedawany jes bez podatku
  – koktajl jablkowy na bazie dokladnie tego samego koncentratu tylko bardziej rozcienczony woda ( zawartosc cukru 4g) sorzedawany z pidatkiem.
  Wedlyg osob, kttore tworzyly ten podatek bardziej zdrowo jest pic sok z 27g cukru niz ten z 4g

  Reply this comment
 2. Normals
  Normals 25 września, 2017, 20:16

  Ostatnio kupowalem naturalny kwas chlebowy, jakie bylo moje zdziwienie kiedy zaplacilem za kazda butelke $1.20 samego taxu. Rozboj w bialy dzien.

  Reply this comment
 3. Emeryt
  Emeryt 26 września, 2017, 08:32

  w Arizonie nie placi sie podatkow od zywnosci w sklepach
  .za napoje pepsi,cola itd. tez Nie,cieply klimat przyciaga wiele gosci na okres jesienno=zimowy nawet z Europy.,pole golfowe dostepne przez caly rok ,dobre miejsce dla emerytow.

  Reply this comment
 4. RP
  RP 26 września, 2017, 10:37

  Przeciez to byl “firmowy” projekt koszenego demokraty ktory rzadzi ta oaza dla nielegalnych emigrantow…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*