Osiedle w miejscu stalowni (ZDJĘCIA)

fot.Barcelona Housing Systems

Burmistrz Rahm Emanuel przedstawił plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym do 1992 roku istniała stalownia U.S. Steel. Nabywca 440-akrowej działki zamierza wybudować na niej 20 tys. mieszkań.

Nabywcą działki położonej nad jeziorem Michigan pomiędzy ulicami 79 a 92 jest firma deweloperska Emerald Living, specjalizująca się w budowie ekologicznych osiedli mieszkaniowych. Projekt zakłada wybudowanie 20 tys. mieszkań oraz kompleksu handlowego i restauracyjnego. Do budowy osiedla użyte zostaną ekologiczne materiały, które będą produkowane na miejscu, co zmniejszy koszty inwestycji oraz stworzy dodatkowe miejsca pracy. Osiedle zostanie wybudowane w nowoczesnej technologii modułowej.

Tak obecnie wygląda teren, gdzie ma powstać osiedle fot.Google Map

Projekt nazwany roboczo „New SouthWorks” ma być kolejną planowaną na południu Chicago inwestycją mającą na celu gospodarcze ożywienie tej części miasta. Jak podkreślają inwestorzy, beneficjentami, zarówno pod względem zatrudnienia przy produkcji i budowie, jak i możliwości zamieszkania na powstającym nad jeziorem osiedlu, będą również mieszkańcy okolicznych terenów i dzielnic.

Stalownia U.S Steel została zamknięta w 1992 roku. Na przełomie XIX i XX wieku w stalowniach na południu Chicago pracowały tysiące emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej. Tereny sąsiadujące ze stalowniami zamieszkałe były wówczas głównie przez Polaków, a ówczesne centrum kulturalno-społeczne stanowił wybudowany przez polskich imigrantów i istniejący do dziś kościół św. Michała Archanioła. Obecnie większość mieszkańców terenów otaczających teren historycznych stalowni stanowią Afroamerykanie i Latynosi.

(gd)

fot.Barcelona Housing Systems

  • US Steel
  • slider_chicago_009
  • slider_chicago_010
  • slider_chicago_006
  • slider_chicago_007
  • slider_chicago_001
Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*