Chicago. Polonijny protest przeciw "polskim obozom śmierci"

W miniony piątek w Chicago przez miejskim centrum kulturalnym niewielka grupa Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia domagała się od prezydenta Obamy ustnych przeprosin za użycie sformułowania „polski obóz śmierci”.

Pikieta odbywała się przed budynkiem, gdzie miało miejsce wyborcze spotkanie Baracka Obamy, który przybył do Chicago, by zbierać fundusze na kampanię.

Demonstranci mieli ze sobą plakaty z napisami „Polski obóz śmierci? Twoje pisemne przeprosiny to dobry początek ale…”, a także biało-czerwone flagi.

Jeden z inicjatorów akcji Wiktor Foryś, lekarz i działacz polonijny, powiedział PAP: „Jest to próba wywarcia presji na prezydenta Stanów Zjednoczonych, żeby on powiedział, nie napisał, parę słów. Chodzi o proste słowa: nie było polskich obozów śmierci. Nie wystarczy list, nie wystarczy coś napisać, albo podpisać się pod listem. On osobiście musi w jakimś czasie powiedzieć to Amerykanom, bo jest prezydentem Stanów Zjednoczonych”.

Według działaczy organizacji PAAC (Polish American Action Committee) protest był spontaniczny, a jego uczestnicy pojawili się w centrum miasta, by zademonstrować, że nie satysfakcjonuje ich odpowiedź Baracka Obamy na list prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie sformułowania jakie padło w Białym Domu podczas uroczystości pośmiertnego wręczenia Medalu Wolności Janowi Karskiemu.

W niewielkiej grupie protestujących w piątek wieczorem przed Chicago Cultural Center pojawił się m.in. Adam Andrzejewski, były republikański kandydat na gubernatora stanu Illinois w 2010 r.

/

 

Categories: Chicago

Comments

 1. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 3 czerwca, 2012, 10:41

  powinien ktos wziac pod opieke tych biednych „otwartomikrofonowcow” , w przeciwnym razie ta lusienka wypierze im te glowki do reszty . ostatnio wlaczylem to cudo na jakies pol godziny – wlos na glowie staje jak latwo mozna ludzmi manipulowac… i te techniki- po zakonczeniu kazdego zdania ( to sa jej kazania ) glucha cisza przez 5 sekund ( chyba po to zeby barany mialy czas na przyswojenie). niestety biedaczka nie wiedzila co ma zrobic z fantem pt waszczykowski: pisowski lizusek uznal przeprosiny obamy za wlasciwe i temat jako zakonczony 🙂 a przeciez jedynym – prawdziwym polakom dopiero zaczela krew w zylach sie gotowac do walki 🙂
  biedni ludzie….

  Reply this comment
 2. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 3 czerwca, 2012, 10:42

  i jeszcz slowo do redakcji- to nie byl zaden polonijny prostest tylko garstki chorych ludzi

  Reply this comment
 3. artu
  artu 3 czerwca, 2012, 21:19

  Bicie piany podsycane przez republikanow w US a przez J.Nowaka w TV Trwam. Na co im tyle halasu?
  Latwiej manipulowac niz zabrac sie za robote i wykorzystac praecedens prez. Obamy (‚nie bylo polskich obozow smierci’) aby na wyzszym forum (niech bedzie nawet ONZ, we wspolpracy z Amerykanami) poinformowac swiat.
  Jesli tego Polacy nie zaczna teraz, to straca kolejna szanse na ukazanie prawdy. A mozna podjac wyzwanie i bez kompleksow dac mlodym orez skoro stare repy potrafia tylko protestowac, bo zawsze im malo i nie tak.
  Jakby przeprosil u s t n i e to prosiliby o pisemne…zaiste, trudny z nas narod~!~

  Reply this comment
 4. Anonymous
  Anonymous 4 czerwca, 2012, 10:54

  Mariano co jest takiego w radiu lisienki o ktorym ty caly czas wspominasz, czy tobie chodzi o jakis program cos chyba otwarty mikrofon ,nie pamietam, moze ze cztery razy udalo mi sie posluchac tego programu, bo w tym czasie zawsze pracuje i tez nie wiem czy o ten program ci chodzi i ci jest z nim nie tak i kim jest ta lusienka
  czy uwazasz ze tylko sami chorzy ludzie byli na tym protescie, a nawet nie wiem czy to byl protest
  Mariano czy stac ciebie na kulturalny wpis

  Reply this comment
 5. yur
  yur 4 czerwca, 2012, 13:21

  Anonymous.
  „Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści obraźliwe lub ataki osobiste. Dziękujemy za rzeczowe i kulturalne wpisy.”-Redakcja. „Kochać świat, sprzyjać światu – z daleka od ludzi.” Adam Mickiewicz. Nic nie zrobisz, takie forum jaki gospodarz.

  Reply this comment
 6. Stan
  Stan 4 czerwca, 2012, 13:34

  Dla jednych to był protest, dla drugich niepotrzebny wygłup. Wymaganie od prezydenta USA by zaczął się przejmować takim prostestem jest tak samo „pomysłowe” jak ten protest. Prezydent USA przeprosił w liście prezydenta Polski (czyli wg. mnie cały naród) jak to określił za”niefortunne stwierdzenie. Jest coś takiego jak protokół dyplomatyczny, jak „dialogi” miedzy głowami państw, a nie słuchanie garstki ludzi, dla których każde pretekst do zaistnienia jest dobry.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*