Areszt za aranżowanie małżeństw dla "zielonej karty"

17 tys. dolarów – tyle od nielegalnych imigrantów pobierała para aranżująca fikcyjne małżeństwa dla zielonej karty. Oszukańcy proceder został zdemaskowany przed kilkoma dniami przez śledczych z Chicago.

fot. ICE.gov/ Federalni agenci zatrzymali parę aranżującą fikcyjne małżeństwa dla "zielonej karty"

fot. ICE.gov/ Federalni agenci zatrzymali parę aranżującą fikcyjne małżeństwa dla „zielonej karty”

Według prokuratury 60-letnia Teresita Zarrabian Des Plaines i 41-letni Michael Smith z Bellwood zaaranżowali co najmniej cztery małżeństwa obywateli USA z nielegalnymi imigrantami, którzy dzięki zawarciu związku małżeńskiego mieli otrzymać status rezydenta USA. Para została oskarżona m.in. o spiskowanie w celu zawarcia fałszywego związku małżeńskiego oraz oszustwa wizowe. 60-latka z Des Plaines dodatkowo usłyszała zarzuty utrudniania śledztwa po tym, jak usiłowała nakłonić świadków do odmowy składania zeznań.

Podczas wstępnej rozprawy sądowej ani Zarrabian ani Smith nie przyznali się do stawianych ich zarzutów.

Nielegalny proceder rozpoczął się w 2005 roku,  kiedy do zajmującej się poradnictwem imigracyjnym firmy Zarrabian and Associates z Arlington Heights zgłosiła się nielegalna imigrantka prosząca o pomoc w zalegalizowaniu statusu imigracyjnego. Właścicielka agencji zaproponowała jej fikcyjne małżeństwo z Michaelem Smithem. Zarrabian za zaaranżowanie związku zainkasowała 17 tys. dolarów.

Proceder został zdemaskowany w 2010 roku przez agenta służb imigracyjnych, który podając się za nielegalnego imigranta zwrócił się o pomoc do Zarrabian and Associates. Jemu także właścicielka firmy zaproponowała fikcyjne małżeństwo z obywatelką USA. Dzięki niemu „nielegalny imigrant” miał otrzymać status rezydenta. Koszt usługi kobieta wyceniła na 15 tys. dolarów. W cenę tę wliczone było wynagrodzenie obywatelki USA (5 tys. dol.),  opłaty za złożenie stosownych aplikacji oraz wynagrodzenie dla wspólnika Zarrabian, Michaela Smitha.

Według prokuratury Zarrabian i Smith zaaranżowali co najmniej cztery fikcyjne małżeństwa, pobierając wynagrodzenie w wysokości od 17 do 15 tys. dolarów.

Śluby odbywały się w Las Vegas, a przedsiębiorcza para przygotowywała dla „młodej pary” dokumentację potwierdzającą wspólne pożycie i autentyczność związku. Zarrabian przygotowywała także „małżonków” do rozmów w urzędzie imigracyjnym.

Za każdy z czterech zarzutów konspirowania w celu zawarcia fikcyjnego małżeństwa oskarżonym grozi pięć lat więzienia i kara grzywny w wysokości 250 tys. dolarów.

Oszustwo wizowe zagrożone jest karą 10 lat pozbawienia wolności. Za utrudnianie śledztwa Teresicie Zarradian grozi do 20 lat więzienia i grzywna w wysokości 250 tys. dolarów.

mp

Categories: Chicago

Comments

 1. klim z chicago
  klim z chicago 14 lutego, 2013, 20:37

  mysle ze z 75% polonijnych zielonych kart jest z takich malzenstw, a najgorsze jest to ze tacy chcieliby innych nielegalnych powyrzucac stad, prawda pepe-legal?

  Reply this comment
  • pepe-legal
   pepe-legal 15 lutego, 2013, 14:12

   Ty „swiety” klimie z Chicago nie zadawaj retorycznych pytan do mnie bo ja turysto wylosowalem pobyt i jestem tutaj od pierwszego dnia legalnie a ty zlamales prawo i jestes przestepca imigracyjnym.Zadzwon do ICE Police to oni ci wszystko wyjasnia jak ci to tak trudno zrozumiec portalowy inteligencie……….

   Reply this comment
 2. rolo
  rolo 14 lutego, 2013, 21:53

  Wielkie ale. Nie wiedza co juz pisac.
  Niech lepiej podziekuja ci co dostali karty

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*