Zielone światło dla sprzedaży Japonii amerykańskich dronów wojskowych

fot.Lt. Col. Leslie Pratt/EPA

fot.Lt. Col. Leslie Pratt/EPA

USA zgodziły się sprzedać pierwsze trzy wojskowe drony obserwacyjne Japonii, która modernizuje swe siły zbrojne w obliczu chińskich ambicji morskich – poinformowały w piątek amerykańskie władze.

Mimo opozycji Kongresu USA, który starał się udaremnić tę transakcję, opiewającą na 1,2 miliarda dolarów, amerykańska grupa Northrop Grumman może już przystąpić do wyeksportowania dronów typu RQ-4.

Amerykańska Agencja ds. Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego oceniła, że te aparaty bezzałogowe, bardzo cenione dotąd w armii amerykańskiej, nie zakłócą równowagi sił w regionie. Pozwolą jednak ważnemu sojusznikowi Stanów Zjednoczonych na lepsze patrolowanie swej przestrzeni powietrznej.

„Zaplanowana sprzedaż RQ-4 w istotny sposób zwiększy możliwości japońskiego zwiadu, patrolowania i rozpoznania oraz zapewni, że Japonia będzie w stanie kontynuować nadzór i odstraszanie w regionie” – opiniuje cytowana amerykańska agencja.

Z inicjatywy premiera Shinzo Abe Japonia jest w trakcie umacniania zasobów swej samoobrony i swej roli sojusznika Stanów Zjednoczonych.

Po klęsce wojskowej poniesionej w II wojnie światowej Japonia w konstytucji z 1947 roku wyrzekła się udziału w międzynarodowych konfliktach zbrojnych toczących się za granicą i utrzymywała jedynie siły obronne.

Zmiany w prawie wprowadzone we wrześniu pozwalają rządowi wysyłać wojska za morze i uczestniczyć w konfliktach zbrojnych poza granicami kraju, jeśli zostanie zagrożone bezpieczeństwo Japonii lub jej bliskich sojuszników. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*