REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaUganda. Papież: świat patrzy na Afrykę jako kontynent nadziei

Uganda. Papież: świat patrzy na Afrykę jako kontynent nadziei

-

Papież rozpoczyna wizytę w Ugandzie fot.Ronald Kabuubi/EPA
Papież rozpoczyna wizytę w Ugandzie fot.Ronald Kabuubi/EPA

Papież Franciszek powiedział w piątek po przybyciu do Ugandy, że świat patrzy na Afrykę jako „kontynent nadziei”. Podczas spotkania z władzami kraju podkreślił, że sposób, w jaki świat zareaguje na bezprecedensowy ruch migracyjny, jest „testem człowieczeństwa”.

REKLAMA

Franciszek spotkał się z prezydentem Ugandy Yowerim Kagutą Musevenim, następnie ze wszystkimi przedstawicielami władz kraju i wygłosił do nich przemówienie.

W wystąpieniu tym podkreślił, że jego wizyta związana jest przede wszystkim z obchodzoną w zeszłym roku 50. rocznicą kanonizacji męczenników z Ugandy, zamordowanych pod koniec XIX wieku i wyniesionych na ołtarze przez Pawła VI.

“Męczennicy, zarówno katolicy, jak i anglikanie są autentycznymi bohaterami narodowymi. Dają świadectwo przewodniej zasady, jaką wyraża ugandyjskie motto: Dla Boga i dla mojego kraju” – mówił papież.

„Przypominają nam oni – dodał – znaczenie, jakie wiara, prawość moralna i zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego miały i mają nadal w życiu kulturalnym, ekonomicznym i politycznym tego kraju”.

Zdaniem Franciszka jest to także przypomnienie o tym, że mimo różnych wyznań religijnych i przekonań wszyscy jako członkowie jednej ludzkiej rodziny wezwani są do „dążenia do prawdy, działania na rzecz sprawiedliwości i pojednania, do szacunku, wzajemnej ochrony i pomocy”.

Zwracając się do przedstawicieli władz Ugandy, papież zauważył, że ich zadaniem jest zapewnienie „przejrzystości w dobrym zarządzaniu krajem, integralnego rozwoju ludzkiego, szerokiego udziału w życiu publicznym, mądrego i sprawiedliwego rozdziału dóbr”.

“Celem mojej wizyty jest też chęć zwrócenia uwagi na Afrykę jako całość, obietnicę, jaką stanowi, jej nadzieje, jej walki i jej zdobycze. Świat patrzy na Afrykę jako kontynent nadziei” – oświadczył Franciszek.

Mówiąc o bogactwie naturalnym Ugandy, przypomniał rządzącym, że muszą nim administrować w odpowiedzialny sposób.

W swym wystąpieniu papież odniósł się do obecnej fali migracyjnej na świecie.

„Nasz świat, naznaczony przez wojny, przemoc i różne formy niesprawiedliwości jest świadkiem ruchu migracyjnego narodów, jaki nie ma precedensu. Sposób, w jaki podejdziemy do tego zjawiska, jest testem naszego człowieczeństwa, naszego poszanowania godności ludzkiej i nade wszystko naszej solidarności z braćmi i siostrami w potrzebie” – dodał.

Jak zaznaczył, choć w różny sposób świat staje się bardziej solidarny, zaobserwować można także z niepokojem „globalizację kultury odrzucenia”, która czyni ludzi „ślepymi w obliczu wartości duchowych” i sprawia, że serca kamienieją wobec potrzeb biednych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118944072 views

REKLAMA

2118944170 views

REKLAMA

REKLAMA

2120740526 views

REKLAMA

2118944244 views

REKLAMA

2118944305 views

REKLAMA

2118944358 views