USA i Kuba podpiszą we wtorek umowę o wznowieniu komunikacji lotniczej

Ambasada amerykańska na Kubie fot.Rolando Pujol/EPA

Ambasada amerykańska na Kubie fot.Rolando Pujol/EPA

W najbliższy wtorek USA i Kuba podpiszą w Hawanie porozumienie dwustronne o wznowieniu regularnej komunikacji lotniczej między obu krajami po niemal pół wieku od zawieszenia połączeń lotniczych – poinformował w piątek Departament Stanu USA.

Wstępne porozumienie w sprawie wznowienia regularnej komunikacji lotniczej między oboma krajami zostało wypracowane jeszcze w lutym 2015.

„Podpisanie umowy ułatwi podróże, które są dozwolone z punktu widzenia amerykańskiego prawa” – podkreślono w piątkowym komunikacie Departamentu Stanu. Jednocześnie przypomniano, że „podejmowanie podróży na Kubę w celach turystycznych jest wciąż objęte zakazem”. Obowiązuje on od lat 60.

USA zerwały stosunki z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w następstwie narastania napięć w stosunkach z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Kongres USA wielokrotnie to embargo zaostrzał.

Stany Zjednoczone częściowo złagodziły restrykcje handlowe wobec Kuby w ramach historycznego zbliżenia między dwoma krajami ogłoszonego w grudniu 2014 roku.

W 2015 r. zostało zawarte m.in. porozumienie w kwestii przywrócenia normalnej, bezpośredniej łączności pocztowej obejmującej zarówno listy, jak i wysyłkę paczek.

W lipcu 2015 roku, po ponad pół wieku, doszło do przywrócenia stosunków dyplomatycznych na linii Waszyngton-Hawana.

Do rozwiązania pozostaje wciąż wiele złożonych problemów, takich jak wzajemne odszkodowania, poszanowanie praw człowieka na Kubie oraz kwestie imigracyjne.

Całkowite zniesienie restrykcji amerykańskich wobec Kuby może nastąpić jedynie na mocy decyzji Kongresu USA, którego większość jest nieprzychylna zbliżeniu z Hawaną.

W połowie stycznia 2016 r. w swym ostatnim orędziu o stanie państwa Barack Obama kolejny raz zaapelował do Kongresu o zniesienie embarga nałożonego na komunistyczną wyspę. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*