Siedem ofiar śmiertelnych burzy śnieżnej w stanie Nowy Jork

Siedem ofiar śmiertelnych burzy śnieżnej w stanie Nowy Jork

Siedem osób zginęło w północnej części stanu Nowy Jork w USA z powodu burzy śnieżnej, która sparaliżowała ruch na drogach, wielu ludzi uwięziła w ich domach i spowodowała zamknięcie szkół. Tymczasem nad region nadciąga już kolejna fala śnieżnych zamieci.

Śnieżyce, które przeszły nad Wielkimi Jeziorami, pozostawiły zaspy liczące nawet 1,7 m wysokości w regionie miasta Buffalo. Kolejne burze do wieczora w czwartek (czasu miejscowego) mają według prognoz nanieść kolejny metr śniegu.

Synoptycy przewidują, że tym w bieżącym tygodniu spadnie tyle śniegu, ile zazwyczaj wynosi roczna średnia dla tego obszaru.

Według meteorologów śnieżyce spowodowane są przez tzw. efekt jezior, kiedy zimny front, któremu towarzyszą silne wiatry, przechodzi nad cieplejszymi Wielkimi Jeziorami.

Siedem osób zginęło – pięć na atak serca, jedna z wypadku samochodowym i jedna na skutek uwięzienia w pojeździe. Dwa kolejne zgony spowodowane przez warunki pogodowe odnotowano także w innych częściach kraju: jeden w stanie New Hampshire i kolejny w Michigan. Ogółem od soboty w kraju zmarło ok. 20 osób.

Wielu mieszkańców stanu Nowy Jork przez śnieg nie dotarło do pracy, a często wręcz nie było w stanie opuścić domu i samochodu. Drużyna koszykarek z Niagara University przez blisko 30 godzin była uwięziona w autobusie i musiała topić śnieg, by mieć coś do picia, a ciężarna kobieta urodziła dziecko na lokalnej komendzie straży pożarnej, bo nie mogła się dostać na czas do szpitala.

Gubernator stanu Andrew Cuomo poinformował, że według stanu na godziny popołudniowe w środę (czasu miejscowego) wszystkie osoby uwięzione w samochodach zostały z nich uwolnione. Według niego cztery do pięciu dni zajmie uprzątnięcie śniegu. Przestrzegł też, że zapowiadane na weekend nieznaczne ocieplenie może doprowadzić do podtopień. Meteorolodzy nie wykluczają, że z końcem tygodnia zacznie padać deszcz.(PAP)

fot.Mark Webster/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

 1. Technica
  Technica 21 listopada, 2014, 16:17

  to jest niesamowite jak człowiek jest bezradny względem matki natury :(, ale jednocześnie bardzo przerażające 🙁

  Reply this comment
 2. Gastrotrade
  Gastrotrade 17 września, 2015, 07:55

  To naprawdę smutne…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*