Ratyfikowano umowę podatkową Polska-USA

Posłowie przyjęli w piątek ustawę o ratyfikacji Konwencji między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania dochodów.

fot. arch.

fot. arch.

Za ustawą głosowało 423 posłów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy, dotychczas obowiązująca umowa między Polską a USA o uniknięciu podwójnego opodatkowania została zawarta jeszcze w 1974 r. i była jedną z pierwszych umów z zakresu podatków, zawartych po 1945 r.

Podkreślono, że w nowych warunkach gospodarczych oraz zmienionej sytuacji międzynarodowej Polski, zaistniałej po roku 1989, zawarte w latach siedemdziesiątych umowy podatkowe nie odpowiadają współczesnym wymogom, wynikającym z przystąpienia Polski do Europejskiej Organizacji Współpracy i Rozwoju jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„Zaistniała zatem potrzeba wynegocjowania nowych umów z głównymi partnerami gospodarczymi Polski, do których zaliczają się m.in. Stany Zjednoczone Ameryki” – wskazano.

W ostatnich dwóch latach Polska zawarła podobne umowy m.in.: z Wielką Brytanią, Finlandią, Norwegią oraz Czechami. W pierwszej połowie 2012 r. podpisano ponadto konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z Kanadą oraz protokoły zmieniające umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem, Islandią oraz Luksemburgiem.

(PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. stasiek
    stasiek 26 czerwca, 2013, 20:17

    prosze jasniej o podatkach (o co chodzi. zapobiegania podwojnemu czy pojedynczemu

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*