Prezydent Trump: system ochrony danych CIA jest przestarzały

fot.Dennis Brack/Pool/EPA

fot.Dennis Brack/Pool/EPA

Prezydent Donald Trump „jest poważnie zaniepokojony ujawnieniem informacji dot. bezpieczeństwa narodowego USA” – powiedział w czwartek rzecznik Białego Domu Sean Spicer. „Prezydent uważa też, że system ochrony informacji CIA jest przestarzały” – dodał Spicer.

Jego zdaniem powinien on być niezwłocznie zmodernizowany.

Wypowiedź rzecznika Białego Domu była reakcją na opublikowanie we wtorek przez demaskatorski portal WikiLeaks prawie 9 tys. stron tajnych dokumentów CIA dotyczących cybernetycznych metod szpiegowania.

Pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej czy „internetowy aktywista” kierujący WikiLeaks – Julian Assange, który od 2012 r. korzysta ze schronienia w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, powinien trafić do więzienia, Sean Spicer odparł, że „stanowisko władz amerykańskich wobec Assange’a, który w przeszłości osłabił bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, pozostało niezmienione”.

Ministerstwo Sprawiedliwości USA ujawniło w 2015 r., że działalność Assange’a stanowi przedmiot śledztwa prowadzonego przez prokuratorów federalnych.

Tymczasem Julian Assange, podczas internetowej konferencji prasowej w czwartek, zapowiedział, że przekaże producentom urządzeń elektronicznych dodatkowe informacje o cybernetycznych metodach amerykańskiego wywiadu, aby w ten sposób zabezpieczyć ich produkty przed atakami.

Assange wyraził też w czwartek pogląd, że CIA straciła kontrolę nad swoimi tajemnicami, „swą katastrofalną niekompetencją” doprowadzając do ich ujawnienia.

W reakcji na zarzuty Juliana Assange’a rzeczniczka Centralnej Agencji Wywiadowczej – Heather Fritz Horniak stwierdziła w specjalnym oświadczeniu wydanym również w czwartek, że „Julian Assange(…) nie jest bynajmniej ostoją prawdy i uczciwości”. „Niezależnie od poczynań jego samego i jemu podobnych CIA będzie kontynuować swoją działalność, zbierając za granicą informacje wywiadowcze, by chronić Amerykę przed terrorystami, wrogimi państwami oraz innymi przeciwnikami” – dodała.

Przedstawiciele CIA, którzy konsekwentnie odmawiają odpowiedzi na pytanie, czy dokumenty ujawnione przez WikiLeaks są autentyczne, zapewniają, że zgodnie z prawem CIA nie prowadzi działalności szpiegowskiej na terytorium Stanów Zjednoczonych i nie zbiera poufnych informacji na temat obywateli amerykańskich.

Ujawnione przez WikiLeaks Juliana Assange’a tajne dokumenty, nazywane przez media „arsenałem hackerskim” amerykańskiego wywiadu, zawierają opis metod pozwalających na „włamanie się” do pamięci komputerów, tabletów i smartfonów, a nawet na wykorzystanie nowoczesnych odbiorników telewizyjnych jako urządzeń podsłuchowych.

Michael Morrell, w przeszłości p.o. dyrektora CIA, w wywiadzie udzielonym sieci telewizyjnej CBS w środę porównał Juliana Assange do Edwarda Snowdena. Mieszkający obecnie w Rosji Snowden, współpracownik Krajowej Agencji Bezpieczeństwa (National Security Agency) ujawnił w 2013 r. tysiące stron poufnych dokumentów agencji. „Assange jest Snowdenem CIA” – powiedział Morrell w wywiadzie dla CBS.

Wbrew pesymistycznej ocenie Morrella, dziennikarze „The New York Times” sugerują, że szkody wyrządzone CIA przez Assange’a są prawdopodobnie mniejsze niż straty jakie poniosła NSA w wyniku działalności Snowdena. Wskazują także, że eksperci z prywatnych firm „cyberochrony” już dawno wiedzieli o możliwości zdobycia przez hakerów poufnych informacji za pomocą internetu. Dlatego nie jest wykluczone, że portal WikiLeaks ujawnił metody stosowane w przeszłości, które obecnie nie są już używane przez CIA

Ponadto – żaden z ujawnionych przez WikiLeaks tajnych dokumentów nie został zaklasyfikowany powyżej stopnia „secret/noforn”, który obejmuje materiały „tajne, nie do wiadomości obywateli obcych państw”. W amerykańskim systemie klasyfikacji tajnych informacji rządowych, ujawnione przez portal materiały posiadają stosunkowo niski status tajności – wskazuje NYT.

Federalne Biuro Śledcze – poinformowały amerykańskie media – rozpoczęło w środę dochodzenie w sprawie ujawnienia przez WikiLeaks prawie 9 tys. tajnych dokumentów. Równocześnie z dochodzeniem FBI, Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) prowadzi wewnętrzne śledztwo zmierzające do wykrycia osób winnych ujawnienia tajnych informacji. Śledztwo ma również pomóc w ocenie wyrządzonych agencji szkód.

Telewizja Fox News, poinformowała w czwartek, że prowadzący dochodzenie funkcjonariusze CIA nie wykluczają możliwości, że portal WikiLeaks uzyskał tajne dokumenty od osoby bądź osób, które korzystały z pomocy jakiejś „rosyjskiej organizacji”.

Zwolennikiem takiej hipotezy jest Mac Thornberry, Republikanin z Teksasu, przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych w Izbie Reprezentantów, który powiedział: „Sposób, w jaki działa organizacja WikiLeaks pozwala ją uznać za narzędzie Federacji Rosyjskiej. Jeszcze nigdy nie słyszano, aby portal ten ujawnił informacje na temat wywiadu Rosji, Chin czy jakiegoś innego kraju niż USA”. „Jest to forma ataku zmierzającego do osłabienia Stanów Zjednoczonych” – dodał.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: CIA, prezydent, trump

Comments

 1. diwron
  diwron 10 marca, 2017, 13:56

  W 2008 roku B.Obama zapowiedział „fundamental change”. Jakie są efekty? Ponad 50% samolotów bojowych jest niezdatna do urzytku. Siły zbrojne zostały praktycznie zdemilitaryzowane, agencje wywiadu zniszczone i zeszmacone (część pracowników dalej na służbie u Obamy i jego „sojuszników”). Każdy kto chce uzyskuje dostęp do tajnych dokumentów. Liderzy partii demokratycznej reprezentują stanowisko antyamerykańskie, duża część obywateli nie wie co się dzieje w kraju, a „poważne” dyskusje toczą sie na temat łazienek-kto z której ma korzystać.

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 10 marca, 2017, 16:50

   LOL
   Znowu blad – stary, sukienkowy, obrzydliwy dziadzie.
   Sily zbrojne USA byly, sa i przez dluuuuugi czas beda najwieksze na Swiecie – a w uZytku jest to, co wystarcza na obrone na atak bezbronnych krajow.
   I nie „Każdy kto chce uzyskuje dostęp do tajnych dokumentów”, bo ty najwyrazniej jestes ta „część obywateli nie wie co się dzieje w kraju”.
   Tobie, stary sukienkowy dziadygo, potrzebna jest lewatywa mozgu (albo najlepiej wymiana) – Sily zbrojne sa utrzymywane z podatkow, a ty stary dziadygo nie placisz zadnych.
   Temat lazienek to odrebny temat na ktory ty jako sukienkowy nie powinienes sie nigdy wypowiadac.
   Rozumiesz stary grzybie?

   Reply this comment
 2. Kasia
  Kasia 10 marca, 2017, 19:22

  Rysiu ty naprawde potrzebujesz specyjalisty ! A jakiego to sam sie domysl! Podpowiem ci tylko ze to nie seksuolog!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*