Pentagon: w Syrii zginął jeden z liderów Państwa Islamskiego

Pentagon fot.U.S. Navy/Wikipedia

Pentagon fot.U.S. Navy/Wikipedia

Pentagon podał w czwartek, że w połowie czerwca, w ataku lotniczym sił międzynarodowej koalicji pod wodzą USA, zginął w Syrii jeden z liderów Państwa Islamskiego (IS), odpowiedzialny za pozyskiwanie funduszy, werbowanie nowych bojowników i dostawy broni.

Rzecznik Departamentu Obrony Jeff Davis poinformował, że Tunezyjczyk Tarik bin Tahar al-Awni al-Harzi zginął 16 czerwca na północnym wschodzie Syrii, w pobliżu granicy z Irakiem.

„Jego śmierć znacznie ograniczy dżihadystom możliwości werbowania zagranicznych bojowników” – podkreślił Davis. Według Departamentu Stanu USA tunezyjski ekstremista pomagał w przerzucaniu ochotników do walki w szeregach IS z Europy, przez Turcję, do Syrii.

Al-Harzi zajmował się również zakupami broni dla IS, głównie w Libii. Zaopatrywał także zamachowców samobójców, przede wszystkim w Iraku, w materiały wybuchowe.

Pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji waszyngtońskiej poinformował, że Tarik bin Tahar al-Awni al-Harzi zginął w ataku amerykańskiego drona.

Już wcześniej Pentagon podał, że w połowie czerwca, także w wyniku amerykańskiej operacji, zginął w północnym Iraku jego brat, który również był jednym z przywódców Państwa Islamskiego. Według władz USA był on odpowiedzialny m.in. za atak na amerykański konsulat w Bengazi w Libii w 2012 roku. W ataku tym życie straciło czterech amerykańskich dyplomatów, w tym ambasador. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: is, isis, Pentagon, Syria

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*