Pentagon: kolejne przypadki pomyłkowej wysyłki bakterii wąglika

Pentagon fot.U.S. Navy/Wikipedia

Pentagon fot.U.S. Navy/Wikipedia

Przypadki pomyłkowego wysłania żywych bakterii wąglika do ośrodków badawczych w USA były liczniejsze niż początkowo sądzono – poinformował Pentagon w piątek wieczorem. W wystosowanym oświadczeniu zapowiedział dokładną kontrolę procedur w laboratorium w Utah.

Podejrzane próbki przesłano do 24 ośrodków w 11 stanach oraz do Korei Południowej i Australii – głosi komunikat. Wcześniej w tym tygodniu Pentagon poinformował, że Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) w bazie wojskowej w stanie Utah mogło omyłkowo wysłać żywe bakterie do kilku ośrodków cywilnych na terenie USA oraz Korei Południowej i Australii.

Obecnie ze skali pomyłki można sądzić, że w ośrodku w Utah doszło do szerszych uchybień w przestrzeganiu procedury sprawdzania, czy bakterie w próbkach są całkowicie nieaktywne. Wiceszef Pentagonu Robert Work poinformował w piątek, że zalecił kompleksową kontrolę tych procedur.

Wcześniej w piątek przedstawiciel Pentagonu informował, że żywe bakterie wąglika zostały znalezione w próbce wysłanej z ośrodka w Utah do Australii. W nocy ze środy na czwartek armia USA podała, że 22 wojskowych mogło być narażonych na działanie bakterii wąglika podczas szkolenia w bazie lotniczej w Korei Południowej. W obu przypadkach armia amerykańska zapewniła, że nie ma zagrożenia dla społeczeństwa. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*