Hagel: akcja przeciw reżimowi Asada tylko we współpracy z partnerami USA

Hagel: akcja przeciw reżimowi Asada tylko we współpracy z partnerami USA

Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział w poniedziałek, że wszelkie działania wobec syryjskiemu reżimu, w związku z domniemanym użyciem broni chemicznej przez siły Baszara el-Asada, zostaną podjęte we współpracy ze wspólnotą międzynarodową i w ramach prawa. 

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel fot. Shamshahrin Shamsudin/PAP/EPA

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel fot. Shamshahrin Shamsudin/PAP/EPA

Hagel rozmawiał z dziennikarzami podczas swej podróży do Indonezji. Odmówił jednak odpowiedzi na pytania o to, jakie opcje militarne w odniesieniu do Damaszku rozważa Waszyngton i czy podjęcie wojskowej interwencji w Syrii jest prawdopodobne.

Wysoki rangą urzędnik administracji prezydenta Baracka Obamy poinformował, że szef Pentagonu ma zamiar podjąć rozmowy w sprawie Syrii z ministrami obrony Wielkiej Brytanii i Francji; nie podał jednak żadnych terminów.

W niedzielę Hagel powiedział dziennikarzom, że „prezydent Obama poprosił Pentagon o przygotowanie opcji (działań militarnych) na wszelkie ewentualności” w Syrii. Zastrzegł jednak, że akcja sił zbrojnych USA może być podjęta tylko wtedy, jeśli potwierdzone zostaną doniesienia o użyciu gazów bojowych w Syrii.

 (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*