Gejowski aktywista zamiast Lecha Wałęsy – były prezydent stracił ulicę swojego imienia w San Francisco

Gejowski aktywista zamiast Lecha Wałęsy – były prezydent stracił ulicę swojego imienia w San Francisco

Radni San Francisco zdecydowali o zmianie nazwy ulicy noszącej imię Lecha Wałęsy. Jej nowym patronem będzie Tom Waddell – aktywista LGBT i twórca Gejowskich Igrzysk Olimpijskich.

Lech Wałęsa fot.Filip Singer/EPA

Lech Wałęsa fot.Filip Singer/EPA

Słowa Lecha Wałęsa, który prawie półtora roku temu sugerował, że osoby homoseksualne powinny w Sejmie „siedzieć za murem”,odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce . Już wówczas protestowano przeciwko nim także w San Francisco, w którym Wałęsa ma ulicę swojego imienia – pisze portal gazeta.pl.

– To, co Wałęsa powiedział, jest po prostu skandaliczne. To rozczarowujące, że laureat pokojowego Nobla wygłasza tego typu uwagi pełne nienawiści wobec całych grup społecznych – mówił wówczas „San Francisco Weekly” radny David Campos. Jego koledzy z rady zapowiadali, że Wałęsa straci „swoją” ulicę. Ostatecznie stało się to dopiero wczoraj.

Portal Mercury News donosi, że radni San Francisco jednogłośnie zdecydowali o zmianie nazwy ulicy noszącej imię Lecha Wałęsy.

Pomysłodawcy stwierdzili, że choć „nie podważają w żaden sposób osiągnięć Lecha Wałęsy”, to jego ostatnie wypowiedzi nie są spójne z „duchem inkluzywności” San Francisco i dlatego nie zasługuje on na ulicę w tym mieście.

Nowy patron – twórca Gejowskich Igrzysk Olimpijskich

Dawna ulica Wałęsy nazywa się teraz „Dr. Tom Waddell Place”. Waddell, który zmarł w 1987 roku na AIDS, był gejowskim aktywistą i twórcą Gejowskich Igrzysk Olimpijskich, przemianowanych później na Gay Games.

Stworzone w 1980 roku Igrzyska miały wedle ich twórcy „doprowadzić do zjednania globalnej wspólnoty w przyjaźni, podnieść świadomość i ocenę własnej wartości, a także osiągnąć postać synergii kulturowej i intelektualnej”.

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Comments

 1. roman
  roman 1 sierpnia, 2014, 11:49

  Walesa powinien byc zadowolony z tego posuniecia. Miec ulice swojego imienia w San Francisco, to obecnie zaden zaszczyt. Ludzie ktorych reprezentuje w Kongresie niejaka Nancy Pelosi nie zasluguja na taki zaszczyt. Wybrac do kongresu ta pania mogli tylko pijani albo bedacy pod wplywem narkotykow.

  Reply this comment
 2. nemo
  nemo 3 sierpnia, 2014, 02:47

  Współczuję ludkowi San Francisco.Zamieniono tylko jednego szmatławca na następną cioto-szmatę.Na tej ulicy ludzie chodząc będą chodzili bokiem pilnując by zadki trzymać najbliżej ściany

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*