„FT”: Nakładając sankcje Zachód zrywa ze starą polityką wobec Rosji

„FT”: Nakładając sankcje Zachód zrywa ze starą polityką wobec Rosji

Nakładając na Rosję kolejne sankcje za destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, Zachód zamyka pewien rozdział w historii wzajemnych stosunków z Moskwą. Próba zbudowania partnerskich relacji zakończyła się fiaskiem – ocenia w środę „Financial Times”.

fot.Stephanie Pilick/EPA

fot.Stephanie Pilick/EPA

Londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym przypomina, że Zachód w ciągu ostatnich 25 lat próbował zbudować nowe relacje z rosyjskimi władzami. Z założenia miały się one opierać na wzajemnej współpracy i poszanowaniu. Stany Zjednoczone i ich europejscy partnerzy liczyli, że Moskwa zrezygnuje z izolacji i prowadzenia agresywnej polityki zewnętrznej znanej z czasów ZSRR. Jednak te nadzieje legły w ostatnim czasie w gruzach i w „dającej się przewidzieć przyszłości należy je uznać za martwe” – ocenia „FT”.

Dziennik podkreśla, że najnowsze sankcje nie „rzucą rosyjskiej gospodarki na kolana i w krótkim okresie nie powstrzymają wojskowego wsparcia dla separatystów na Ukrainie”, ale uderzając w takie sektory gospodarki jak energetyka, obronność i finanse „wywołają odwet”. Rosyjskie przeciwdziałania mogą uderzyć m.in. w europejską gospodarkę, która wolno wychodzi z kryzysu strefy euro.

Dlatego władze UE muszą podjąć działania, aby wyjaśnić swym obywatelom i reprezentantom świata biznesu konieczność nakładania sankcji na Rosję. „Publiczne zrozumienie dla nowego podejścia do Moskwy jest konieczne” – argumentuje dziennik.

„FT” uspokaja, że mimo rosnącego napięcia nie grozi nam druga zimna wojna. Zdaniem londyńskiej gazety obecna Rosja jest zdecydowanie słabsza od ZSRR i w globalnej skali nie może konkurować z USA; nie może się nawet mierzyć z Chinami w walce o wpływy w Azji.

Natomiast agresywna postawa najwyższych władz w Moskwie, a w szczególności prezydenta Władimira Putina ma swoje uzasadnienie nie tylko w sytuacji międzynarodowej, ale także w narastaniu niepokojów społecznych wewnątrz jego kraju. O ich sile Putin przekonał się podczas masowych protestów z 2012 roku – przypomina „FT”. Reakcją na kłopoty wewnętrzne ma być, według Moskwy, usztywnianie postawy zewnętrznej.

Efektem takiej polityki była wojna w Gruzji w 2008 roku, a następnie aneksja Krymu w marcu br. oraz doprowadzenie do konfliktu na wschodzie Ukrainy. Zachód dostrzegając kierunki rosyjskiej polityki musi być gotowy na dalsze sankcje i powinien odpowiednio reagować na poczynania Putina – podsumowuje „FT”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*