Ciężarna kobieta odłączona od aparatury podtrzymującej życie

Ciężarna kobieta odłączona od aparatury podtrzymującej życie

Ciężarna kobieta, którą sztucznie utrzymywano przy życiu ze względu na ciążę, została w niedzielę odłączona od aparatury. Decyzję zezwalającą na ten krok, na prośbę krewnych Marlize Munoz, podjął w piątek sąd.

Eric i Marlise Munoz z dzieckiem fot. archiwum rodzinne

Eric i Marlise Munoz z dzieckiem fot. archiwum rodzinne – Facebook

33-letnia Marlise Munoz w listopadzie ubiegłego roku niespodziewanie upadła i od tego czasu nie odzyskała przytomności; zdaniem lekarzy przyczyną mógł być zakrzep. Kobieta była wówczas w 14. tygodniu ciąży.

U 33-latki stwierdzono obumarcie mózgu, jednak szpital podtrzymywał przy życiu jej ciało, argumentując, że według prawa stanu Teksas służby medyczne nie mają prawa odmówić leczenia ratującego życie pacjentkom w ciąży.

Prawa do odłączenia Munoz od aparatury domagał się jej mąż, który pozwał władze szpitala. Twierdził on, że sztuczne podtrzymywanie przy życiu jest sprzeczne z życzeniem jego żony, która była sanitariuszką.

Sąd uznał, że w sensie prawnym Marlise Munoz nie żyje i „dalsze dokonywanie chirurgicznych zabiegów na martwym ciele zakrawa na skandal”. Ponadto – argumentował sędzia – w świetle stanowych przepisów Munoz jako osoba martwa nie może być jednocześnie „ciężarną pacjentką”, a więc nie stosują się do niej przepisy, na które powoływał się szpital.

Szpital na wykonanie zalecenia sądu szpital miał czas do poniedziałku.

Prawnicy męża kobiety powiedzieli, że z dokumentacji medycznej wynika, iż u płodu, który na skutek upadku Marlise Munoz przez pewien czas był pozbawiony dostępu do tlenu, wystąpiły „jednoznaczne nieprawidłowości”.

(PAP)

 

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*