Trump wycofał USA z porozumienia ONZ ws. migracji

Trump wycofał USA z porozumienia ONZ ws. migracji

Misja USA przy ONZ oznajmiła, że Stany Zjednoczone wycofują się z paktu na rzecz migracji, uznając, że tzw. Deklaracja Nowojorska jest niezgodna z polityką USA ws. imigracji i wytycznymi prezydenta Donalda Trumpa w tej kwestii – podaje w niedzielę „L’Obs”.

„Deklaracja Nowojorska zawiera wiele dyspozycji, które są niekompatybilne z amerykańską polityką w sprawie imigracji i uchodźców” – poinformowała w sobotę amerykańska delegacja. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała, że „decyzje w sprawie polityk imigracyjnych muszą być zawsze podejmowane przez Amerykanów i wyłącznie przez Amerykanów”.

Dodała, że „światowe podejście do Deklaracji Nowojorskiej jest po prostu niekompatybilne z amerykańską suwerennością (…). W rezultacie prezydent Trump zdecydował o wstrzymaniu uczestnictwa w przygotowywaniu Paktu (na rzecz migrantów i uchodźców), który ma otrzymać aprobatę ONZ w 2018 roku” – podają „L’Obs” i „Le Figaro”.

Deklaracja Nowojorska, przyjęta jednogłośnie przez 193 państwa należące do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ma na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów. Na podstawie tej deklaracji wysoki komisarz ds. uchodźców został uprawniony do zaproponowania w 2018 roku światowego Paktu na rzecz migrantów i uchodźców, który pozwoliłby poprawić ich los – wyjaśnia „L’Obs”.

Na wystąpienie Haley zareagował szef dyplomacji słowackiej Miroslav Lajczak, który przewodniczy obecnie Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ. „Migracje są problemem światowym, który domaga się odpowiedzi od (całego) świata (…), a wielokulturowość pozostaje najlepszym sposobem na stawienie czoła światowym wyzwaniom” – napisał w oświadczeniu.

„L’Obs” przypomina, że administracja Trumpa wycofała USA z wielu międzynarodowych porozumień.

„Ryzykując izolację, Stany Zjednoczone, największe mocarstwo świata, stały się jedynym krajem, który nie chce już być częścią porozumienia paryskiego (…). Waszyngton zdecydował też ostatnio, że wystąpi z UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury), które uważa za nieżyczliwe wobec Izraela. W innym obszarze, walki z rozprzestrzenianiem broni nuklearnej, prezydent Ameryki nie uznaje już zobowiązań Iranu do respektowania porozumienia międzynarodowego” w sprawie programu nuklearnego Teheranu – wylicza „Le Figaro”.

USA wycofały się też z Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), który zajmuje się planowaniem rodziny oraz opieką zdrowotną i materialną nad dziećmi w ponad 150 krajach.

Jeszcze przed objęciem urzędu Trump krytykował ONZ i uznał, że organizacja ma wielki potencjał, „ale jest teraz tylko klubem dla ludzi, aby się spotkać, porozmawiać i dobrze się bawić”. Na krótko przed swą inauguracją zapowiedział ograniczenie finansowania ONZ przez USA. (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: Donald Trump, ONZ

Comments

  1. Zatroskany
    Zatroskany 4 grudnia, 2017, 15:18

    Powinni tez wystapic z ONZ w imieniu niepodleglosci.

    Jest oczywiste ze wszystkie traktaty miedzynarodowe ograniczaja niepodleglosc naszego kraju, nie mowiac juz ze skladki czlonkowskie mozna przeznaczyc na lepsze cele.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*