REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka CIA przekupywało Karzaja milionami dolarów

CIA przekupywało Karzaja milionami dolarów

-

Amerykańska CIA przekazywała w tajemnicy miliony dolarów prezydentowi Hamidowi Karzajowi – napisał w poniedziałek „New York Times”. Fundusze wędrowały do Afganistanu w walizkach, plecakach i torbach plastikowych; nazywano je „pieniądze widmo”.

fot.ISAF-MSgt Chris Haylett/ "New York Times" pisze, że Hamid Karzaj do dziś otrzymuje łapówki od CIA
fot.ISAF-MSgt Chris Haylett/ “New York Times” pisze, że Hamid Karzaj do dziś otrzymuje łapówki od CIA

REKLAMA

– Pieniądze napływały w tajemnicy i znikały w tajemnicy – powiedział zastępca szefa kancelarii Karzaja w latach 2002-2005 Chalil Roman.

Fundusze przekazywano do Kabulu, by kupić tam wpływy polityczne, ale według rozmówców „NYT” przyczyniły się one tylko do wzrostu korupcji w Afganistanie. – Największym źródłem korupcji były Stany Zjednoczone – powiedział nowojorskiemu dziennikowi amerykański urzędnik, który pragnął zachować anonimowość.

Według „NYT” nikt nie kontrolował sum przeznaczanych na wspieranie prawdziwych lub domniemanych sojuszników USA w Afganistanie; pieniądze te trafiały w ręce plemiennych watażków, z których część powiązana była z narkobiznesem, a nawet z talibami.

Również Iran kupował wpływy w Afganistanie, przekazując pieniądze bliskim doradcom Karzaja. Jednak z czasem Teheran zaprzestał tych praktyk, podczas gdy CIA nadal wysyłała środki nie tylko doradcom, ale nawet rodzinie Karzaja – pisze „NYT”, dodając, że CIA odmówiła komentarza w tej sprawie.

– Nie jest jasne, czy Stany Zjednoczone dostają to, za co płacą. Determinacja Karzaja, by przeciwstawiać się USA w wielu kwestiach zdaje się rosnąć, w miarę jak przybywa mu gotówki – twierdzi „New York Times”.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks