REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedPodtrzymywać więzi z Polonią

Podtrzymywać więzi z Polonią

-

ZNP na Warmii i Mazurach

REKLAMA


Między innymi takie zadania ma Koło Sympatyków ZNP z Olsztyna, które w tym roku święci swoją trzecię rocznicę powstania.

 

,,Celem naszego Koła jest szerzenie wiedzy o Polonii, która przez szereg lat tak wiele pomagała swej Ojczyźnie i dziś również nie zapomina o swoich korzeniach. Jesteśmy wdzięczni za wszystko, za to, że dziś możemy się cieszyć wolną, niezależną i dumną Polską, to nasza wspólna historia. Dlatego też chcemy podtrzymywać więzi z Polonią, propagować jej zwyczaje i kultywować święta narodowe, obchodzone w Stanach Zjednoczonych przez naszych rodaków. Dzięki temu nasza wspólna wiedza o sobie z pewnością pogłębi się” – powiedziała dr Urszula Hura, gość z Olsztyna, przedstawicielka Koła podczas tegorocznej, styczniowej wizyty u prezesa Franciszka Spuli.

 

Po raz pierwszy była to okazja do osobistego porozmawiania z członkiem powstałego w końcu maja 2007 roku w Olsztynie, stolicy Warmii i Mazur, Koła Sympatyków Związku Narodowego Polskiego.

 

Na spotkaniu dr Urszuli Hura z członkami Grupy 877 Towarzystwa Tysiąca Walecznych padła propozycja wzajemnych odwiedzin podczas pobytów w USA lub w Polsce w ramach nawiązywania i pogłębiania wzajemnych kontaktów. Wszyscy stwierdzili, że jest to świetny pomysł i dr Hura w imieniu Klubu Sympatyków zaprosiła wszystkich do Olszytna.

 

Na przestrzeni 130 długich lat historii ZNP nigdy nie istniało i aktualnie nie istnieje stowarzyszenie, które Polaków z ojczystego kraju zbliżałoby z Polonią amerykańską. Jest to osobliwe zdarzenie, rozpoczynające działalność dotąd nieznaną w całej związkowej historii.

 

Pomysłodawcą i założycielem jest Alek Nowacki, pełen życiowej energii olsztyński emeryt. Mottem Koła jest łacińska sentencja: ,,Ibi semper est Victoria ubi Concordia est”, czyli ,,Tam jest zawsze zwycięstwo, gdzie panuje zgoda”. Jak pisze zarząd w sprawozdaniu ze swej działalności: ,,zgoda, tylko jedno krótkie słowo, tylko 5 liter, lecz jaka mieści się w nim potęga”.

 

Koło Sympatyków ZNP pragnie utrzymywać obopólne kontakty, wzajemnie się popierać, przekazywać w obie strony istotne informacje, które na przykład mogą służyć młodzieży na lekcjach historii zarówno w Polsce jak i w USA. Członkowie Koła utrzymują stały kontakt z głównym biurem ZNP z Wydziałem Public Relation kierowanym przez wiceprezesa Pawła Odrobinę.

 

Członkami Koła Sympatyków z Olsztyna jest wiele ważnych osobistości, między innymi wiceprezydent Jerzy Szmit, posłanka – Iwona Arent, Lech Śmiglewski – pełnomocnik wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych, dr Urszula Hura, prezes oddziału olsztyńskiego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, prowadząca od czternastu lat Niepubliczny Zakład Rehabilitacji Leczniczej – Centrum Rehabilitacji, największej przychodni rehabilitacyjnej na Warmii i Mazurach, także księża, były wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ksiądz infułat dr Julian Żołnierkiewicz i dyrektor Instytutu Kultury Chrześcijańskiej ksiądz Stanisław Kozakiewicz.

 

Prezesem jest Krzysztof Marek Nowacki, Iwona Arent jest wiceprezesem, a sekretarzem Lech Śmiglewski. Honorowym prezesem jest pomysłodawca i założyciel Alek Nowacki.

 

W ciągu tych trzech lat działalności Koła Sympatyków ZNP odbyło się w zabytkowym pałacyku, hoteliku ,,Pod Zamkiem”, wiele ciekawych spotkań i prelekcji, podkreślających rolę Związku w procesie zjednoczenia Polonii amerykańskiej, podtrzymywania tradycji i przekazywania narodowych wartości.

 

Na jednym z pierwszych spotkań prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki, historyk z wykształcenia, przedstawił zebranym dzieje Związku Narodowego Polskiego, na innym przedstawiono sylwetkę Agatona Gillera, którego niewątpliwie można zaliczyć do inicjatorów powstania ZNP.

 

Koło Sympatyków ZNP zawsze pamięta i obchodzi amerykańskie święta, jak 4 lipca i Thanksgiving Day. Jednego roku Dzień Dziękczynienia celebrowano razem z Jeffem Taylorem, amerykańskim lektorem języka angielskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

 

W styczniu 2008 roku nie zapomniano też o życzeniach na 100-lecie Dziennika Związkowego, organu Związku Narodowego Polskiego.

 

Na jednym ze spotkań prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki, z okazji rocznicy bitwy pod Monte Cassino, przedstawił sytuację polityczną z tego okresu i zbliżający się koniec wojny, jak i stanowisko koalicji: USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR nieprzychylne dla Polski w sprawie ustalenia jej przyszłych granic.

 

Ciekawostką jest też fakt, że raz w tygodniu, drogą lotniczą, do Olsztyna dociera Dziennik Związkowy, gazeta codzienna powstała w początkach 1908 roku i ukazująca się w Chicago od tego czasu do dzisiaj bez żadnej przerwy.

 

Koło Sympatyków odwiedzają również goście z Wilna, jak doc. Ryszard Kuźmo, przewodniczący Uniwersytetu III – go Wieku, poeta Aleksander Śnieżko, malarze Władysław Ławrynowicz i Stanisław Kaplewski.

 

Spotkanie pod hasłem ,,Znad Wilii” odbyło się w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej i taki sam program przedstawiony został również na olszytyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim dla studentów i kadry pedagogicznej. Sympatycy ZNP spotykają się także w bożonarodzeniowych nastrojach na Wigilijnych Opłatkach.

 

Członkowie Koła Sympatyków ZNP nie są także obojętni na losy innych nacji. Przed letnią Olimpiadą 2008 omówiono wystąpienie Parlamentarnego Zespołu Polsko- Tybetańskiego przy Sejmie RP do ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie brutalnego tłumienia przez policję i chińską armię pokojowych protestów mnichów tybetańskich.

 

Już parokrotnie honorowy prezes Alek Nowacki wręczał uczestnikom spotkania legitymacje członkowskie, podpisane w Chicago w głównej siedzibie przez prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Franciszka Spulę. Ostatnie przyjęcie nowych członków odbyło się 11 listopada 2009 roku. Pięć nowych osób dostało legitymacje członkowskie. A byli to: Irena Krasnodębska, Grażyna Ostrowska, Agnieszka Wajzer, Danuta Zarzecka i Wiesław Korniejczuk. Spotkanie miało uroczysty charakter, ponieważ zbiegło się z amerykańskim Dniem Weterana i polskim świętem Niepodległości.

 

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki, przedstawił referat na temat sytuacji geopolitycznej początku XX wieku i roli marszałka Józefa Piłsudskiego. O Dniu Weterana mówił natomiast sekretarz Koła, Lech Śmiglewski.

 

Dzięki, trzeba to podkreślić, wielkiej gościnności członkini Koła, właścicielki hoteliku ,,Pod Zamkiem”, pani Grażyny Bryk, wszystkim spotkaniom towarzyszą piękne dekoracje, eleganckie i gustowne nakrycia stołów, nie mówiąc o smacznych potrawych i deserach, np. torcie w narodowych barwach amerykańskich. Wszelkie toasty nie raz wznoszone są oryginalnym amerykańskim winem.

 

Hotel „Pod Zamkiem” usytuowany jest u stóp olsztyńskiego zamku, który jest jedną z głównych atrakcji Olsztyna, a hotel obchodzi właśnie 100-lecie swojego istnienia i ciągle kryje wiele tajemnic.

 

Związek Narodowy Polski to nasza polonijna, największa na świecie, etniczna organizacja, powstała w lutym 1880 roku. Od 130 lat jako bratnia organizacja działa całkowicie dla dobra i korzyści swoich członków, stanowiących największą jej wartość.

 

Wspiera także liczne grupy, instytucje i organizacje przeznaczając na to miliony dolarów. Dba o podtrzymywanie polskości, polskiej kultury i tradycji narodowych.

 

Związek Narodowy Polski i jego działalność jest szeroko znana nie tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale także na całym świecie. Rzeczywistym tego znakiem jest właśnie powstanie trzy lata temu w Olsztynie Koła Sympatyków ZNP.

 

Jest to autentyczna oznaka sympatii, a jednocześnie wyraz poparcia dla działalności naszej największej polonijnej organizacji, jaką jest Związek Narodowy Polski z Chicago, organizacji, która tworzy ponad oceanem doskonały pomost zbliżający ludzi – Polonię amerykańską z krajem ojczystym.

 

Krystyna Białasiewicz

Foto: Archiwum Koła

REKLAMA

2090967973 views

REKLAMA

2090968273 views

REKLAMA

2092764733 views

REKLAMA

2090968556 views

REKLAMA

2090968702 views

REKLAMA

2090968846 views