REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedOsiołki w procesji upamiętniającej wjazd Chrystusa do Jerozolimy

Osiołki w procesji upamiętniającej wjazd Chrystusa do Jerozolimy

-

 

Uroczystość Niedzieli Palmowej

REKLAMA

na Jackowie


Chicago (Inf. wł.) – Tydzień przed świętami Wielkanocy w Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa. Została ona ustanowiona na pamiątkę przybycia Pana Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do Świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do poświęcenia w kościele palemki, symbol odradzającego się życia.

 

Obrzęd ten kultywowany jest przez Polonię na całym świecie. Szczególnego uroku uroczystości Niedzieli Palmowej nabierają w Bazylice św. Jacka w Chicago, gdzie w procesji rozpoczynającej nabożeństwa w języku polskim prowadzone są osiołki. Na zwierzęciu jedzie odtwórca roli Pana Jezusa w Misterium Męki Pańskiej (w tym roku był to Jacek Kowalczyk). Upamiętnienie w ten sposób wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.

 

Uroczyste nabożeństwo Niedzieli Palmowej w Bazylice św. Jacka w asyście proboszcza ks. Michała Osucha i ks. Adama Piaseckiego odprawił gość z Rzymu, generał zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców o. Bernad Chylla. W wygłoszonej homilii duszpasterz nawiązał do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat przywołując słowa z Ewangelii według św. Mateusza, który pisał, że będący w okolicy Betfage Jezus Chrystus polecił swoim dwóm uczniom, by poszli do pobliskiej wsi i przyprowadzili znajdującego się tam osła (według św. Mateusza była to oślica i osiołek). Na pytanie, czemu mają to zrobić Jezus im odpowiedział: Pan go potrzebuje. Gdy to zrobili, Chrystus dosiadł osiołka i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki, i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach! Wydarzenie to miało być spełnieniem słów ze Starego Testamentu: Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy. Duszpasterz podkreślił, że każdy z nas jest zobowiązany nieść swój krzyż ufając Bogu w Jego łaskę. Podczas Mszy święcone były palmy, a osoby, które ich przy sobie nie miały, mogły po nabożeństwie zabrać do domu przygotowane w świątyni zielone źdźbła tataraku.

 

Tradycja wykonywania palm ma szczególnie bogatą historię w Polsce i do dziś jest bardzo żywa – podkreśla Alina Szymczyk, poetka, etnograf i znawca kultury ludowej. – Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach w parafii Lipniki, Nysie, Łysem, Lipnicy w Małopolsce, gdzie odbywają się konkursy na najwyższą i najpiękniej wykonaną palmę. Niektóre z nich mają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Najczęściej są tak wykonane, że muszą samodzielnie stać. Zazwyczaj zrobione są z wikliny i nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Poza Polską zwyczaj ten przetrwał w południowych Niemczech i Austrii – podkreśliła Alina Szymczyk.

 

W Chicago zwyczaj robienia palm od kilkunastu lat kultywuje zespół pieśni i tańca „Lajkonik” oraz Muzeum Polskie, gdzie w sobotę odbywa się pokaz robienia kraszanek i palm. W Polsce również tradycją Niedzieli Palmowej są procesje z Jezuskiem Palmowym. Na osiołku wożona jest figura Pana Jezusa, za którą podąża tłum wiernych. Zwyczaj ten zachował się między innymi w Nowym Stawie na terenie powiatu malborskiego. Zanikającym zwyczajem są odwiedzający rano przebierańcy nazywani pucherokami. Obrzęd ten kultywowany jest w niektórych wsiach podkrakowskich. Po powrocie z kościoła małe palmy umieszczane są obok wizerunków Świętej Rodziny. Wyschnięte są spopielane i rozsypywane po polach, żeby był lepszy urodzaj. W niektórych rejonach „kotki” z bazi były połykane przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. Takich zwyczajów i obrzędów można spotkać wiele, w zależności od regionu kraju.

 

W Wielką Sobotę w Bazylice św. Jacka pokarmy będą święcone od godziny pierwszej przez trzy godziny. Msza Rezurekcyjna zostanie odprawiona o godzinie piątej rano. Kolejne nabożeństwa zostaną odprawione o godzinie 9 rano, 12:30 po południu i 6:30 wieczorem. W poniedziałek wielkanocny Msze św. zostaną odprawione o godzinie 7 rano, 12:30 po poł i 7 wieczorem.

 

AB/NEWSRP

REKLAMA

2090997513 views

REKLAMA

2090997813 views

REKLAMA

2092794273 views

REKLAMA

2090998096 views

REKLAMA

2090998242 views

REKLAMA

2090998386 views