REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedMinął tydzień 1/27

Minął tydzień 1/27

-

O czym mówi Ameryka

REKLAMA

W pierwszym publicznym wystąpieniu po rezygnacji z udziału w republikańskich prawyborach kongr. Michele Bachmann powiedziała, że w wyniku przyszłorocznych wyborów prezydenckich dojdzie do całkowitego zakazu aborcji. Jest przekonana, że w ciągu roku od objęcia urzędu przez republikanina Sąd Najwyższy zniesie prawo kobiet do wyboru znane jako Roe vs. Wade

 

***

Niezadowolony z kandydatów GOP-u na prezydenta republikański elektorat liczył na przystąpienie do wyborów gubernatora New Jersey Chrisa Christie.

 

Christie odmówił, lecz pozostawił sobie furtkę na udział w wyborach w 2016 roku. Ostatnie akcje i wypowiedzi gubernatora mogą na zawsze pogrążyć jego szanse na ten urząd, jeśli nastroje wyborców z Południa nie ulegną zmianie.

 

A to dlatego, że w tym tygodniu Christie powołał do stanowego sądu najwyższego czarnego geja, Bruce´a Harris, prawnika z 20-letnim doświadczeniem, a zarazem burmistrza Chatham. Równocześnie na stanowisko pierwszego asystenta prokuratora generalnego, wyznaczył imigranta z Azji, Phillipa Kwon.

 

Ponadto Christie naraził się Sarze Palin, krytykując Gingricha jako człowieka, który wprowadził własną partię w duże zakłopotanie. Przypomniał, że Gingrich został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska marszałka Izby Reprezentantów i ukarany grzywną w wysokości $300,000 za naruszenie zasad etycznych.

 

W opinii gubernatora – zwolennika Mitta Romney – Gingrich nie jest człowiekiem godnym zaufania.

 

Sarah Palin uznała wypowiedź gubernatora za objaw braku osobistej dyscypliny. Stając w obronie Gingricha naraziła się na podejrzenia o stronniczość. Jej małżonek, Todd Palin, poparł kandydaturę byłego marszałka, a ten kusi Sarę obietnicami powołania jej na partnerkę wyborczą lub (po wygranych wyborach) na sekretarza federalnego departamentu.

 

***

Zatrudniony przez Fox News kontrowersyjny psychiatra, Keith Ablow, uważa, że niewierność małżeńska może uczynić z Gingricha lepszego prezydenta.

 

Ablow teoretyzuje:

 

* Trzy kobiety były tak bardzo poruszone jego energią emocjonalną i intelektem, że chciały z nim pozostać na całe życie.

 

* Dwie z tych kobiet obdarzyły go uczuciami, mimo że był żonaty.

 

* Jedna z nich kocha Gingricha wiedząc, że jest żonaty już po raz drugi i ma żonę, która zrobi z jego życia piekło, jeśli ją opuści.

 

Biorąc to wszystko pod uwagę Ablow konkluduje: „Jeśli trzy kobiety chcą spędzić całe życie z mężczyzną, który teraz ubiega się o urząd prezydenta, to nie martwię się o to, czy zasiądzie w Białym Domu, lecz o to, że ludzie podejmą próby zatrzymania go na trzecią kadencję”.

 

***

Żona miliardera z Las Vegas, Miriam Adelson, przekazała $5 milionów na konto komitetu akcji politycznej (super PAC) Winning Our Future, który popiera kandydaturę Newta Gingricha.

 

Sheldon i Miriam Adelsonowie wpłacili na jego kampanię wyborczą najwyższe dopuszczalne prawem datki od osób prywatnych. Dzięki decyzji Sądu Najwyższego, znanej jako Citizens United, wpłaty na konta PAC są nieograniczone.

 

Sheldon Adelson podarował Winning Our Future $5 mln w styczniu, gdy super PAC Restore Our Future, który popiera Mitta Romney, przyczynił się do słabych notowań Gingricha w Iowa.

 

Na wniosek Adelsona przesunięto godziny głosowania dla żydowskiego elektoratu. Podczas gdy wszyscy inni wyborcy z Newady będą głosować w sobotę 4 lutego od 9 rano do 3 po południu, Żydzi, którzy obchodzą tradycyjny szabas (kończący się po zachodzie słońca), mogą oddawać głosy do 9 wieczorem.

 

***

Mitt Romney posługuje się „faktami”, które faktami nie są. W wypowiedzi telewizyjnej po wygłoszeniu orędzia przez prez. Obamę, Romney oświadczył, że Obama zahamował rozwój gospodarczy podnosząc korporacyjne podatki.

 

Nic takiego nigdy nie miało miejsca.

 

35-procentowy podatek korporacyjny obowiązuje od 1993 roku. Obama opowiadał się za zmniejszeniem podatku, a równocześnie likwidacją różnorodnych subsydiów dla świata korporacyjnego.

 

Kompanie korzystają z szeregu ulg podatkowych. Wszystkie płacą mniej niż wynosi obowiązująca ich stopa podatkowa. 300 najbardziej dochodowych kompanii płaci średnio 18.5%, a w latach 2008 – 2010, 30 największych kompanii w ogóle nie płaciło podatków.

 

***

Występując w latynoskiej telewizji Univision, Mitt Romney tłumaczył się z niskich, bo 15-procentowych podatków, od milionowych dochodów. Twierdził, że w rzeczywistości płaci dużo więcej, ponieważ kompanie, w których zainwestował, płacą 35% podatku, a on sam daje na cele charytatywne 15% od dochodu (głównie na kościół mormoński). Kombinacje te nie przekonały prowadzącego rozmowę dziennikarza. Przeciwnie wprowadziły go w stan osłupienia, gdy Romney doszedł do wniosku, że jego stopa podatkowa wynosi około 50%.

 

***

Setki pracowników Kapitolu zalega z uiszczeniem podatków. Internal Revenue Service informuje, że 3% personelu Senatu i ponad 4% Izby Reprezentantów nie zapłaciło podatków za 2010 rok, co w sumie wyniosło $10.6 miliona.

 

Republikanin z Utah, kongr. Jason Chaffetz, i republikański senator z Oklahomy, Tom Coburn, przedłożyli w 2010 roku projekt ustawy o zwalnianiu z federalnych stanowisk tych, którzy lekceważą obowiązek podatkowy.

 

***

Republikański kandydat na prezydenta, były senator z Pensylwanii, Rick Santorum, wyraził sprzeciw wobec aborcji nawet w przypadkach, gdy ciąża jest rezultatem gwałtu. Kandydat uważa, że likwidując płód kobieta postąpi wbrew własnej naturze i wbrew woli boskiej.

 

Na pytanie Piersa Morgana z CNN, jak by postąpił, gdyby jego córka znalazła się w tak strasznym położeniu, Santorum odpowiedział, że przekonałby ją do zaakceptowania dziecka jako „daru od Boga”.

 

***

O miejsce zwolnione przez demokratkę, kongr. Gabrielle Giffords, która złożyła rezygnację, zdając sobie sprawę, że na razie nie jest w stanie pełnić swoich obowiązków, będzie ubiegać się kandydat Tea Party, Jesse Kelly.

 

Giffords w ub. roku została postrzelona w głowę i od tej pory przechodzi intensywną terapię.

 

W 2010 roku pokonała Kelly´ego w wyborach do Izby Reprezentantów.

 

***

W razie zwycięstwa wyborczego Baracka Obamy na drugą kadencję sekretarz skarbu Timothy Geithner nie pozostanie w jego administracji. Geithner sygnalizował chęć odejścia latem, kiedy Kongres i Biały Dom osiągnęli porozumienie na temat pułapu zadłużeń państwa. W negocjacjach Geithner odegrał kluczową rolę.

 

Timothy Geithner wchodził w skład pierwszego zespołu doradców ekonomicznych, którzy nie zdawali sobie sprawy z głębi kryzysu ekonomicznego i opracowali niedostateczny plan działania na rzecz wychodzenia z recesji.

 

W 2008 roku, jako przewodniczący Banku Federalnej Rezerwy w Nowym Jorku, Geithner wraz z sekretarzem skarbu w administracji G.W. Busha, Hankiem Paulsonem, i szefem Federalnej Rezerwy, Benem Bernanke, opracowali Trubled Asset Relief Program (TARP), o przekazaniu miliardów dolarów dużym bankom w obliczu finansowego kryzysu. Posunięcie to chwalono jako właściwy krok przeciw całkowitemu krachowi finansowemu i krytykowano jako ratowanie instytucji, które ten kryzys wywołały.

 

Geithner stał się obiektem krytyki ruchu Occupy Wall Street.

 

***

Bill Gates twierdzi, że rząd musi podnieść podatki, przy czym zdecydowana większość podwyżki powinna spaść na ramiona najbogatszych Amerykanów. Równocześnie zaprzecza istnieniu jakiegokolwiek związku między podatkami a tworzeniem miejsc pracy.

 

Gates jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek szacuje się na $56 miliardów. Na trzecim miejscu plasuje się Warren Buffett z $50 miliardami. Buffet również jest zwolennikiem dodatkowego opodatkowania amerykańskich milionerów.

 

***

Gubernator Wisconsin, Scott Walker, jest przygotowany finansowo na wcześniejsze wybory, jeśli dojdzie do realizacji żądań zawartych w petycji podpisanej przez ponad milion mieszkańców stanu, którzy domagają się usunięcia go ze stanowiska.

 

Od stycznia 2011 roku do 17 stycznia tego roku Walker zebrał $12 milionów, z czego $4.5 miliona w ostatnich 5 tygodniach.

 

Kampania Walkera traktuje wpływ datków na konto wyborcze gubernatora jako sygnał uznania jego wysiłków na rzecz rozwoju stanu. Dzieło to gubernator rozpoczął od pozbawienia pracowników stanowych prawa do kolektywnych negocjacji w sprawie kontraktu o pracę.

 

Elżbieta Glinka

REKLAMA

2090971979 views

REKLAMA

2090972279 views

REKLAMA

2092768741 views

REKLAMA

2090972564 views

REKLAMA

2090972710 views

REKLAMA

2090972856 views