REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedListopad w Szkole im. Ignacego Paderewskiego (Korespondencja specjalna z Niles)

Listopad w Szkole im. Ignacego Paderewskiego (Korespondencja specjalna z Niles)

-

Listopad też może być miesiącem, kiedy w szkole dużo się dzieje, a lekcje nie zawsze oznaczają siedzenie w ławkach. Tak właśnie było w Polskiej Szkole im. Ignacego Paderewskiego w Niles.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Dwa pierwsze miesiące roku szkolnego to okres wytężonej pracy uczniów klas pierwszych. 35. osobowa grupa pierwszaków pod okiem nauczycielek: Joanny Śliwińskiej, Antoniny Malinowskiej i Joanny Szyszki przygotowywała się do uroczystego ślubowania oraz pasowania na uczniów. Uroczystość ta odbyła się 1 listopada. Uczestniczyli w niej licznie przybyli rodzice, którzy całym sercem włączyli się w organizowanie tej pięknej uroczystości oraz uczniowie klas zerowej i drugiej wraz z opiekunami.

REKLAMA

Przed kulminacyjnym punktem uroczystości dzieci przedstawiły bogaty program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki o tematyce przedszkolnej, szkolnej i patriotycznej. Pierwszaki z dumą recytowały wiersze Orzeł biały, Powiewa flaga, Wszystko dookoła, wiersze o drugiej swojej ojczyźnie – Polsce. Nie obyło się w tym momencie bez wzruszeń. Słowa wypowiadane przez dzieci, polskie godło umieszczone w centralnym punkcie dekoracji oraz biel i czerwień powiewających chorągiewek zrobiły swoje.
Po części artystycznej odbyło się ślubowanie na Sztandar Szkoły i pasowanie, którego dokonała dyrektor Szkoły Anna Witowska-Gmiterek. Jak co roku, każdy pierwszoklasista został dotknięty olbrzymim ołówkiem i odcisnął swój palec obok zdjęcia na kartach, które zostaną wpięte do szkolnej kroniki. Panie z Zarządu Komitetu Rodzicielskiego wręczyły akty ślubowania, okolicznościowe dyplomy pasowania oraz upominki w postaci książeczek i ołówków. Szkolny zespół taneczny prowadzony przez Christine Schneider dedykował bohaterom dnia wiązankę tańców ludowych. Indywidualne i grupowe zdjęcia na długo utrwalą te uroczyste chwile.

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH
Wizyty na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki to przepiękna polska tradycja. To również kilkuletnia już tradycja w szkole im. Ignacego Paderewskiego. 1 listopada 2008 roku uczniowie klasy VIII i klasy I liceum wraz z wychowawcami, rodzicami oraz ks. Andrew Łuczakiem, proboszczem parafii św. Izaaka odwiedzili dwa cmentarze: cmentarz św. Wojciecha i cmentarz Maryhill w Niles. Warto przypomnieć, że te dwa cmentarze nie bez powodu nazywane są polskimi cmentarzami. Znajdują się tu nie tylko mogiły znanych i mniej znanych Polaków, ale również pomniki poświęcone tym, którzy o Polskę walczyli i dla niej oddawali życie, np. Pomnik Katyński, monument dedykowany żołnierzom armii gen. Hallera, Kwatera Weterańska, gdzie spoczywa Feliks Konarski i ochotniczka Helenka.

Młodzież złożyła wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim, na grobie bohatera spod Monte Cassino, Feliksa Konarskiego, Alojzego Mazewskiego, prezesa KPA, oraz Ireny Żarczyńskiej, nauczycielki i wicedyrektorki szkoły. Zatrzymała się też przy grobach rodziny księdza Łuczaka, którego przodkowie przybyli jako emigranci do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku. Tego dnia uczniowie mieli okazję duchowo połączyć się z Polakami w Polsce, przypomnieć sobie niektóre wydarzenia historyczne i skromnymi wiązankami kwiatów oraz modlitwą wyrazić pamięć o tych, którzy odeszli na wieczny spoczynek.

90. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 8 listopada klasa VII przygotowała apel z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W roli narratorów prowadzących uczestników apelu (uczniów klas V-VIII oraz klas licealnych wraz z wychowawcami) drogami ku niepodległości wystąpili Joasia Rzepka i Adam Wiśniewski. 

Rozpoczynając od daty 1795 prezentowali kolejne kartki z historycznego kalendarza i przypominali zebranym takie, między innymi wydarzenia jak: rok 1797 – powstanie Legionów Polskich we Włoszech, rok 1830 – powstanie listopadowe, 1863 – powstanie styczniowe. Od strajku dzieci wrzesińskich w obronie polskiej mowy doprowadzili słuchaczy do dnia, w którym Polacy usłyszeli dźwięk „złotego rogu” – 1 sierpnia 1914 roku, by w końcu dotrzeć do upragnionego, okupionego krwią wielu pokoleń wydarzenia. Był to dzień odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku.

W programie wykorzystano wiersze: Marii Konopnickiej O Wrześni, Cypriana Norwida Moja piosnka II, Edwarda Słońskiego Ta, co nie zginęła, Leopolda Staffa Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą! Uczennice liceum Joasia Redlińska i Natalia Łyda wzbogaciły apel wspaniałymi głosami śpiewając pieśni: Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, Rotę, My, Pierwsza brygada.

Kończąc apel dyrektor Anna Witowska-Gmiterek przypomniała, że obchody Święta Niepodległości zbiegają się z 148. rocznicą urodzin Patrona Szkoły, Ignacego Paderewskiego, który zawsze i wszędzie przypominał światu o prawie narodu polskiego do wolności i posiadania własnego państwa.

Antonina Malinowska, Bogusława Zielińska
Aneta Dąbrowski, Anna Witowska-Gmiterek
Foto: Ryszard Siek

REKLAMA

2090407233 views

REKLAMA

REKLAMA

2090407533 views

REKLAMA

REKLAMA

2092203993 views

REKLAMA

2090407816 views

REKLAMA

2090407962 views

REKLAMA

2090408106 views