REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized„Krew Jego na nas i syny nasze”

„Krew Jego na nas i syny nasze”

-

Misterium Męki Pańskiej w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – W miniony piątek i niedzielę w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago odbyło się przedstawienie „Misterium Męki Pańskiej” w wykonaniu młodzieży i dzieci z JOM, członków Teatru Ludowego „Rzepicha”, poetów ze Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago, członków Grupy Modlitewnej „Jaśmin” oraz zawodowej aktorki Miry Zaniewskiej, która wcieliła się w postać Marii, matki Jezusa.

 

Witając wykonawców i widzów piątkowego spektaklu ojciec Jerzy Karpiński podkreślił, że inscenizacje Męki Pańskiej wystawiane od kilku lat u ojców jezuitów są formą rekolekcji wielkopostnych. W swej formie artystycznej rokrocznie są różne, na co składa się między innymi scenariusz opracowany przez Alinę Szymczyk, który każdego roku jest trochę inny, nowa scenografia oraz sami odtwórcy poszczególnych ról, nie mniej przesłanie duchowe jest zawsze takie samo, abyśmy lepiej mogli przygotować się wewnętrznie do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i ofiary odkupienia, jaką za ludzi złożył Jezus Chrystus, umierając na krzyżu i po trzech dniach zmartwychwstając.

 

Scenariusz spektaklu, opracowany na podstawie tekstów Pisma Świętego w połączeniu z poezją współczesną i pieśniami, złożony jest z kilku scen przypominających drogę Pana Jezusa na Golgotę. Spektakl rozpoczął się przypomnieniem świadectw, jakie Jezus Chrystus czynił, zanim skazano Go na śmierć przez ukrzyżowanie. Jest więc epizod z odzyskaniem przez niewidomego wzroku, wspomnienie o uzdrowieniu Łazarza, uleczeniu z trądu oraz nawrócenia Samarytanki.

 

Kolejna scena ukazuje atmosferę wieczernika, niezwykle podniosłą i poważną, Jezus umywszy nogi uczniom, aby się miłowali, błogosławił chleb i wino, jako przymierze Boga z człowiekiem. Kiedy uczniowie spożyli wieczerzę, udali się z Jezusem do ogrodu na modlitwę, gdzie Jezus został zdradzony przez Judasza.

 

Następna scena to pojmanie Jezusa i nikczemny sąd nad Nim, śmierć na krzyżu i ukazanie się apostołom po zmartwychwstaniu. Całość spektaklu wspaniale uzupełniły akcenty współczesne w postaci recytacji wierszy oraz pieśni.

 

Przesłaniem spektaklu jest niewątpliwie przypominanie prawd Pisma Świętego, aby stawać się lepszym i czynić dobro bliźniemu. Niewątpliwie Misteria Męki Pańskiej są jeszcze jednym, znakomitym sposobem rekolekcji wielkopostnych. Wzbogacone o współczesne przesłanie zawarte w głosie sumienia, które współczesnego człowieka próbuje umiejscowić w realiach sprzed dwóch tysięcy lat i pokazać, że nasze postępowanie bardzo często nic nie różni się od postaw tych ludzi, którzy dwa tysiące lat temu wołali „ukrzyżuj go, ukrzyżuj”, przypominając współczesnym, że swoim życiem pełnym błędów i niegodziwości wyrządzanych drugiemu człowiekowi przyczyniamy się codziennie do śmierci Chrystusa.

 

Grający w spektaklu aktorzy-amatorzy ze wspomnianą już Mirą Zaniewską, odtwórczynią Matki Bożej, dali próbkę zdolności aktorskich, wchodząc znakomicie w emocje tamtych historycznych smutnych wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. W piątkowym i niedzielnym spektaklu z dużą dozą profesjonalizmu w najważniejsze role wcielili się między innymi: grający Pana Jezusa Szymon Klimczuk, Poncjusza Piłata Rafał Bala, Weronikę Kasia Smolecki, Marię Magdalenę Diamond Dadej, Cyrenejczyka Roman Klecha, Piotra Antoni Bosak, Jana Patryk Malicki, Jakuba Mateusz Szczypta, Mateusza Adam Chudoba, Judasza Bogusław Reczkowicz. Magdalena Lipska wystąpiła w roli żony Piłata, Zbigniew Malicki, Andrzej Bardo i Jerzy Wąsik zagrali arcykapłanów. Wystąpili także: Jan Zbroja, Paweł Kubas, Jacek Kocal, Wiesław Tatarczuch, Jacek Smolecki, Maria Lipska, Marta Szczypta, Klaudia Malicki, Teresa Leśniak. Narratorem była Nicole Leśniak, a wraz z Mariuszem Zychem pieśni śpiewali: Agnieszka Kłodowska, Halina Łagowska, Ewa Augustyńska, Andżelika Robel i Dariusz Paściak. Dekorację przygotowała Teresa Grzasko, a nad nagłośnieniem i światłami czuwali Ryszard Siek i Mariusz Oleksiak.

 

Wykonawcom oraz Alinie Szymczyk za ich pracę w przygotowaniu spektaklu i jego wystawieniu serdecznie podziękował o. superior Stanisław Czarnecki.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090975691 views

REKLAMA

2090975993 views

REKLAMA

2092772453 views

REKLAMA

2090976276 views

REKLAMA

2090976422 views

REKLAMA

2090976566 views