REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedHistoria znaczona ofiarą i sercem

Historia znaczona ofiarą i sercem

-

85 lat działalności Klubu “Pojawian”


REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Minutą ciszy i modlitwą prowadzoną przez ks. Andrzeja Lewandowskiego z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika pamięć ofiar tragicznej katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu TU-154, z prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim i 95 osobami na pokładzie, uczcili uczestnicy uroczystości jubileuszu 85-lecia istnienia Klubu „Pojawian” w USA.

 

Po wprowadzeniu na salę pocztów sztandarowych, odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych oraz powitaniu gości przez prezes Władysławę Nowosad głos zabrał przewodniczący obchodów jubileuszu Edward Mika. Witając zgromadzonych w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey, gości na czele z prezesem ZKP Tadeuszem Czajkowskim, były prezes Klubu Edward Mika podkreślił, że wieloletnia działalność organizacji oparta była i jest na chęci niesienia pomocy innym.

 

W zapisanej historii i pamięci rodaków z Pojawia i parafii Zaborów pomoc finansowa Klubu „Pojawian” z USA zawsze będzie budzić szacunek do tych emigrantów, którzy poświęcili swój czas i pieniądze tutaj, na ziemi amerykańskiej, tylko po to, żeby mieszkańcom Pojawia i parafii Zaborów żyło się lepiej i żeby Polak był Polakiem, a Polska była Polską – stwierdził Edward Mika. – Dzisiejszą imprezą utrwalamy 85-letnią historię pochodni zapalonego znicza przez naszych przodków, znicza wspólnych wartości, który jako symbol jedności, wspomagany na przestrzeni lat determinacją kilku pokoleń patriotycznej emigracji i jej przywiązaniem do ojczystych stron, w tym również naszej, płonie płomieniem ofiarności, hojności i dobrego serca do dnia dzisiejszego. Pamiętajmy, że oczekując, żeby nasza teraźniejszość stała się również miłym wspomnieniem w przyszłości, musimy postępować zgodnie z maksymą, iż pomagając innym, pomagamy sobie, a nic tak człowieka nie wzmacnia, jak okazane mu zaufanie ze strony drugiego człowieka – podkreślił na zakończenie.

 

Klub pod nazwą „Towarzystwo Oświatowe Pojawia” został założony w 1925 roku. Inicjatorami powstania byli między innymi: Jan Walczak, Wojciech Kramarz, Walenty Mika, Kazimierz Miecek, Paweł Mika i Aniela Ptasiński. W 1941 roku zmieniono nazwę na Klub „Pojawian” z prezesem Franciszkiem Puckiem, który kierował organizacją do 1963 roku. Przez kolejnych sześć lat organizacją kierował Władysław Majka. Od 1970 roku prezesami byli: Jan Rębacz, Stanisław Pawula, Edward Mika, który kierował Klubem przez 20 lat oraz Władysław Majka i Władysława Nowosad, która jako pierwsza kobieta w historii została wybrana na stanowisko prezesa i kieruje organizacją od 2008 roku.

 

W pracę Klubu zaangażowane jest liczne grono osób, których nie sposób wymienić, dlatego pozostanę jedynie przy przypomnieniu nazwisk prezesów – powiedziała prezentująca historię organizacji wiceprezeska Irena Mika.

 

Adresatem pomocy finansowej organizowanej przez Klub w głównej mierze była parafia w Zaborowie oraz rodzinna miejscowość, w której wybudowana została czteroklasowa szkoła podstawowa. Obiekt rozbudowany w 1989 roku z nowocześnie wyposażoną salą widowiskową tworzy kompleks Domu Ludowego, w którym mieszczą się ponadto dwa sklepy i świetlica. W minionej dekadzie Klub partycypował również w instalacji linii energetycznych, telefonów, wody i gazu. Pani Irena dziękując wszystkim za zaangażowanie w działalności organizacyjnej oraz prowadzeniu akcji gromadzenia funduszy na pomoc dla rodzinnych stron zaapelowała o wzajemne wsparcie i szacunek przy realizacji tych celów.

 

Obecny na jubileuszu prezes Związku Klubów Polskich Tadeusz Czajkowski wręczył prezesce Władysławie Nowosad okolicznościową plakietę z życzeniami. Jubileusz stał się również okazją do uhonorowania innych klubów współpracujących z Pojawiem. Obecni na sali prezesi tych organizacji odebrali okolicznościowe statuetki ze słowami podziękowania za dotychczasową współpracę i wsparcie. W uznaniu zaangażowania członków Klubu w gromadzenie i przekazywanie funduszy na pomoc dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej na wniosek wójta Gminy Szczurowa Mariana Zalewskiego Prezydium Oddziału Wojewódzkiego w Małopolsce przyznało grupie 22 działaczy złote, srebrne i brązowe medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. W gronie wyróżnionych złotym medalem obecni byli między innymi: Tadeusz Papuga, Jerzy Kaniewski, Władysław Majka, Józef Kłodziński, Irena Mika i Aleksander Koza. Srebrne wyróżnienie otrzymali: Józef Sikora, Jan Pawula, Władysława Nowosad, Edward Łucarz, Maria Nowak, Helena Papuga i Elżbieta Kozioł. Brązowe medale otrzymali: Anna Sikora, Bronisława Fela, Zofia Pawula, Stanisław Mika, Emilia Mika, Józef Nowak, Urszula Pawula, Andrzej Kozioł i Grażyna Kłodziński.

 

W części artystycznej wieczoru z okolicznościowym programem wystąpił Teatr Ludowy „Rzepicha” pod kierownictwem Aliny Szymczyk, która na wstępie przeczytała wiersz swojego autorstwa napisany ku czci ofiar tragicznej katastrofy prezydenckiego samolotu koło Smoleńska.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091000209 views

REKLAMA

2091000514 views

REKLAMA

2092796978 views

REKLAMA

2091000801 views

REKLAMA

2091000948 views

REKLAMA

2091001092 views